Londýn 21. februára (TASR) - Stovky izraelských vojakov v zálohe odmietajú slúžiť na palestínskych územiach. Už takmer 250 záložníkov podpísalo petíciu, v ktorej odmietajú nastúpiť do služby na území západne od Jordánu a v pásme Gazy. A ich počet sa neustále zvyšuje.
Signatári petície uvádzajú, že nechcú pokračovať v boji, ktorý označili za okupačnú misiu a utlačovanie, vyháňanie a ponižovanie iného národa. Ide o prvý protest podobného druhu od začiatku palestínskeho povstania v septembri 2000.
Bývalý vysokopostavený predstaviteľ izraelského ministerstva zahraničných vecí Ruven Mahav celý problém zhrnul do troch bodov: po prvé je podľa neho nutný odchod Izraelčanov z odľahlých území, kde je len pár izolovaných osád, ktorých existencia zaťažuje ekonomiku židovského štátu. Po druhé, Izraelčania by sa mali úplne stiahnuť z pásma Gazy, kde 5000 židovských osadníkov obklopujú milióny Palestínčanov, ktorí žijú v biede. A po tretie, Izrael by mal prevziať iniciatívu a obnoviť mierové rokovania, pretože podmienky izraelskej vlády, ktorá žiada najprv sedemdňové prímerie, nevyhovujú praxi.
Ilan Feldman, 45-ročný otec dvoch detí, je tiež izraelským vojakom v zálohe. Keď slúžil na západnom brehu Jordánu, bol svedkom - ako sám vraví - niekoľkých, nie príliš pekných vecí.
"Pri akciách sa vám prevrátia hodnoty: neuvedomujete si zlo, ktorého sa dopúšťate. Mám tým na mysli, že 18, 20 či 25-ročný dôstojník alebo vojak má pocit, že je veľký šéf. Môže robiť, čo sa mu zapáči s ľuďmi, ktorí majú 70, 60, 50 alebo 45 rokov. Rozhoduje o ich životoch a to mu dáva moc. A moc človeka kazí."
Feldman niekoľkokrát uvažoval o tom, že odmietne nastúpiť do služby. Nedávno sa vrátil z vojenskej akcie v Nábuluse: "Strieľali tam na nás. Odpovedali sme, a niektorí z nás pálili hlava nehlava - na taxíky, ktoré šli práve okolo, na domy, ktoré so streľbou nemali nič spoločné."
Tento muž však ešte zatiaľ nepodpísal protestnú petíciu záložníkov, ktorí šokovali izraelskú tlač príbehmi o tom, ako armáda bežne zneužíva svoju moc. Vojenské kruhy to však popierajú.
Izraelskí vojaci už raz odmietli slúžiť svojej krajine so zbraňou v ruke, a to Libanone v roku 1982 po invázii Izraela, a založili skupinu s názvom: Všetko má svoje medze.
Teraz však došlo ku kolektívnemu odmietnutí vojenskej služby aj zo strany armádnych dôstojníkov, o čom sa nedá tak ľahko mlčať, a to nielen v armáde, ale ani na verejnosti. Väčšina Izraelčanov vojenských rebelov odsudzuje. Iní sa ale zúčastnili demonštrácie záložníkov v Tel Avive.
Zorganizovala ju koalícia ľavicových skupín a mala celkom slušnú účasť, prišlo na ňu niekoľko tisíc ľudí. Vojaci, ktorí odmietajú nastúpiť do služby, tak pomáhajú posilniť a obnoviť mierové hnutie v Izraeli, ktoré od začiatku najnovšej intifády prakticky zaspalo.
Ľavica dúfa, že mierové hnutie ešte zosilnie, ale verejná mienka v Izraeli sa za ostatný rok a pol izraelsko-palestínskeho konfliktu dramaticky priklonila na stranu pravice. Ak má teda dôjsť ku skutočnej zmene, svoj hlas bude musieť pozdvihnúť oveľa viac Izraelčanov.