Paríž 14. novembra (TASR) - Francúzska vláda dnes schválila návrh zákona o trojmesačnom predĺžení výnimočného stavu vyhláseného v reakcii na vlnu nepokojov po celej krajine.
Napriek tomu, že násilnosti ustávajú, zákon po očakávanom schválení parlamentom umožní v prípade potreby predĺžiť súčasný výnimočný stav, vyhlásený na 12 dní, do polovice februára. Výnimočný stav vyhlásili 9. novembra a - ak nebude predĺžený - možnosť prijať mimoriadne opatrenie uplynie 20. novembra.
Hovorca vlády Jean-Francois Cope uviedol, že v prípade schválenia vládneho návrhu budú úrady môcť - ak sa poriadok obnoví - mimoriadne opatrenia zrušiť ešte pred uplynutím trojmesačného obdobia.
V rámci mimoriadnych opatrení majú regióny právo vyhlasovať zákazy vychádzania pre mladistvých, vykonávať domové prehliadky a podnikať iné kroky s cieľom predísť nepokojom.
"Je to ochranné a preventívne opatrenie," povedal prezident Jacques Chirac. Zdôraznil, že ide o "dočasné" opatrenie a regionálni predstavitelia ho využijú "len vtedy, keď to bude veľmi nevyhnutné". Možnosť vyhlásiť zákaz nočného vychádzania pre neplnoletých využilo asi 40 francúzskych miest, vrátane tretieho najväčšieho Lyonu.
Počas noci nadnes zaznamenali prudký pokles počtu zapálených áut, ktorý je barometrom miery násilností. Skupiny mladíkov podpálili 284 vozidiel, pričom v noci na nedeľu to bolo 374. K žiadnym stretom medzi políciou a vandalmi nedošlo. Pred týždňom bolo za noc podpálených 1400 áut.
Násilnosti prepukli 27. októbra v chudobných, prevažne imigrantmi obývaných okrajových štvrtiach Paríža po náhodnej smrti dvoch tínedžerov, ktorí si mysleli, že ich prenasleduje polícia, a chceli sa preto ukryť v elektrorozvodnej stanici, kde ich zasiahol prúd.
Najhoršie nepokoje od študentských a robotníckych protestov z roku 1968 prinútili krajinu zaoberať sa desaťročia potláčanou frustráciou imigrantov a ich vo Francúzsku narodených potomkov, vyvolanou rasovou diskrimináciou, zlými životnými podmienkami v preplnených sídliskách a nezamestnanosťou.
V priebehu najbližších dní má Francúzsko začať realizovať plán ministra vnútra Nicolasa Sarkozyo a deportovať cudzincov, ktorí sa zapojili do násilností. Tento zámer vyvolal obavy skupín na ochranu ľudských práv a otázky iných ministrov.
Šéf diplomacie Philippe Douste-Blazy vyhlásil, že súhlasí s repatriáciou ilegálnych imigrantov, nie však cudzincov s povolením na pobyt vo Francúzsku.