Banja Luka 23. marca (TASR) - Jedna z najpozoruhodnejších mešít mimo arabského sveta, ktorú zničili v bosnianskosrbskom meste Banja Luka počas vojny v rokoch 1992-95, bude opäť postavená. Rozhodli o tom dnes úrady bosnianskosrbskej metropoly Banja Luka, ktoré vydali definitívne povolenie na výstavbu moslimského chrámu.
Mestský odbor plánovania dnes uznal všetky námietky islamskej komunity, ktoré nasledovali po predchádzajúcom zamietavom rozhodnutí úradu v novembri.
Mešitu Ferhadídža, pokladanú za jednu z najpozoruhodnejších stavieb mimo arabského sveta, zničili v meste, ktoré počas vojny nikdy nebolo dejiskom priamych bojov. Zničenie moslimského chrámu sa všeobecne považuje za čin nacionalistických extrémistov. Na dovŕšenie všetkého úrady mesta v roku 1996 nechali buldozérmi zrovnať so zemou aj budovy v okolí zničenej mešity, patriace islamskej komunite.
Minulý rok v novembri úrady Banja Luky oficiálne schválili, aby sa miesto využilo na stavbu mešity. Zamietli však vydať povolenie na výstavbu chrámu a okolitých budov v pôvodnej podobe. Úrady bosnianskosrbskej metropoly súhlasili s pôvodným návrhom moslimskej komunity až po tom, čo sa táto odvolala proti rozhodnutiu na súd.
Bosniansky najvyšší súd pre ľudské práva v júni 1999 rozhodol, že úrady Banja Luky by mali povoliť rekonštrukciu siedmich z 15 mešít zničených v rokoch 1992-93. Úrady mesta sa však rozhodnutie súdu vtedy nerešpektovali.
Pred vojnou žilo v Banja Luke približne 30.000 moslimov. Z predvojnovej populácie ich tam dnes žije iba 3000. Moslimská obec uvádza 618 zničených mešít v Bosne ako súčasti vojnovej kampane "etnických čistiek". V samotnej Banja Luke ich padlo za obeť 90. Prvú mešitu v srbskej časti Bosny obnovili minulý rok v októbri v oblasti Prijedoru.