Londýn 10. novembra (TASR) - Britská zahraničná politika, najmä v oblasti Blízkeho východu, má za následok, že niektorí britskí moslimovia sa obracajú k extrémizmu, uvádza sa v dnes publikovanej správe iniciovanej britskou vládou.
Sedem pracovných skupín zriadených britským ministerstvom vnútra, ktoré vyšetrovali príčiny londýnskych teroristických útokov z júla 2005, dospelo k záveru, že vláda musí pozorne sledovať, aký vplyv majú jej aktivity v zahraničí na moslimských obyvateľov Británie.
Mnohí britskí moslimovia boli veľmi pobúrení britskou účasťou vo vojne v Iraku a štyria mladí vyznávači islamu stáli aj za londýnskymi júlovými útokmi. Správa uvádza, že "radikálne impulzy" medzi moslimami podnietila "zahraničná politika západného sveta, ktorú vnímali ako nespravodlivú".
"Britská zahraničná politika, hlavne na Blízkom východe, je nezanedbateľnou zložkou motivácie kriminality radikálnych extrémistov," hovorí sa v správe. "Domnievame sa, že je kľúčovým faktorom, ktorý k nej prispieva." Autori však varujú, že nesúhlas so zahraničnou politikou alebo jej kritika by nemala byť považovaná za nelojálnosť k Británii alebo jej vláde.
Ako jeden zo spôsobov boja proti islamskému extrémizmu navrhuje správa zriadenie britskej islamskej internetovej stránky, ktorá by poskytovala mladým moslimom široké spektrum názorov v rámci hlavného prúdu moslimského myslenia.
Tomu istému účelu by slúžili aj návštevy predstaviteľov moslimskej inteligencie v mestách a moslimských komunitách. Pracovné skupiny tiež odporučili založenie národnej rady imámov a mešít, ktorá by dohliadala na výchovu mladých moslimov.
2 rsc ed