Tetovo 23. marca (TASR) - Asi 500 osôb sa dnes v macedónskom Tetove zúčastnilo na pohrebe dvoch miestnych Albáncov, ktorých vo štvrtok zastrelili macedónski policajti pri kontrole ich vozidla. Po zabití Razima Koraciho (60) a jeho syna Ramadana (38) a v očakávaní ich pohrebu panoval v meste napätý pokoj.
Polícia vytvorila nové kontrolné stanovištia a na hliadkujúcich príslušníkoch bezpečnostných síl badať zvýšenú nervozitu. Na druhej strane Albánci čoraz ostrejšie kritizujú vládu v Skopje, a hlavne macedónske ozbrojené sily, ktoré ostreľujú rebelov v okolitých vrchoch.
To, či sa pohreb uskutoční ešte dnes, bolo do poslednej chvíle nejasné. Nebolo isté ani to, kde budú obaja pochovaní. Beram Kuci, starosta okrajovej, čisto albánskej štvrte Drenovac, kde zabití bývali, a cirkevní hodnostári - oblečení vo sviatočných oblekoch - čakali na to, či dostanú povolenie vyzdvihnúť telá, aby mohli mŕtvych pochovať v súlade s islamom - maximálne na druhý deň po úmrtí. Do miestnej kaviarne, susediacej s mešitou, správa o vydaní tiel dorazila okolo poludnia.
Pôvodne mali mužov pochovať na cintoríne v Drenovci. Rodina však rozhodla - podľa švagra, resp. zaťa -, že zabitých z bezpečnostných dôvodov - pre možné ostreľovanie macedónskymi jednotkami - uložia do zeme na hlavnom cintoríne v centrálnej časti Tetova.
Na hlavnej prístupovej ceste do Drenovca polícia vytvorila zátaras, albánsky taxikár sa však dokázal hliadkam vyhnúť, ale jeho auto na rozbitej ceste dostalo zabrať. Miestni obyvatelia novinárom, ktorí sa do tejto časti mesta dostali, ukazovali stopy po ostreľovaní a obviňovali macedónske jednotky, že zámerne mieria na civilistov.
Dlho bolo neisté, či budú mať novinári prístup na pohreb. Podľa Albáncov v Drenovci policajti okolo cintorína vybudovali zátarasy a na cintorín chceli údajne pustiť len obmedzený počet osôb, pričom žiadnych novinárov. Nakoniec sa však dalo na cintorín dostať bez problémov a od miestnej nemocnice, kde mužov podrobili súdnej pitve, predĺženú verziu auta typu Lada Niva, v ktorej rakvy previezli na cintorín, sledoval celý konvoj novinárskych áut: od obyčajných osobných s provizórnym nápisom TV, vytvoreným z lepiacich pások, po špeciálne upravené landrovery s pancierovaním.
Napriek tomu, že rodinní príslušníci mŕtvych odmietli spájať pohreb s akoukoľvek formou manifestácie, otázka postavenia Albáncov v Macedónsku dominovala rozhovorom miestnych s novinármi prítomnými na cintoríne. Albánci poukazovali na diskrimináciu zo strany Macedónčanov, ktorú okrem iného ilustrovali vysokou nezamestnanosťou medzi príslušníkmi ich komunity v porovnaní s obyvateľmi slovanského pôvodu. Popierali snahy o pripojenie západnej časti krajiny k Albánsku a tvrdili, že chcú len to, čo im patri - pri zachovaní macedónskeho štátu.
O politickom charaktere pohrebu svedčí aj fakt, že pred rituálnym umytím tiel jeden muž pri dverách márnice dovnútra vpúšťal skupinky novinárov a druhý im pri rakve - mŕtvych umyli postupne - ukazoval zranenia, ktoré každý z nich utŕžil.
Pohrebný obrad mal pokojný priebeh. Niekoľko minút po privezení tiel na cintorín, okolo 13.00 h SEČ, sa ozvalo pár sálv z guľometov a kopec nad cintorínom zasiahlo niekoľko mínometných granátov, vypálených macedónskymi jednotkami. Paľba sa nakrátko zopakovala aj o dve hodiny - na konci pohrebu.
Samotné ukladanie do zeme trvalo asi polhodiny. Z márnice telá vyniesli v zelených rakvách, na ktorých boli položené zelené rúcha s citátom z koránu. Od márnice do hrobu rakvy neniesli rovnakí ľudia, ale celú, asi 200-metrovú trasu si ich prítomní muži podávali nad hlavami.
Obrad sa podľa tradície uskutočnil bez prítomnosti žien a dve deti Ramadana cintorín opustili po uložení do zeme pred záverečnou modlitbou. Po skončení pohrebu sa prítomní pokojne rozišli a v meste nedošlo k žiadnym incidentom.
Po zabití Razima a Ramadana Koraciovcov vzrástol počet obetí v Tetove na tri. Prvou sa stal podľa albánskych zdrojov stal profesor miestnej albánskej univerzity, tiež zo štvrte Drenovce, ktorého zasiahla guľka počas prestrelky medzi bezpečnostnými silami a rebelmi. Miestni Albánci tvrdia, že ho zastrelil macedónsky ostreľovač-civilista, ktorý dostal zbraň od vládnych jednotiek.
Zastrelenie Koraciovcov je Macedóncami a Albáncami interpretované protikladne, o čom svedčia aj titulky novín. Kým podľa albánskych policajti zabili otca a syna, macedónske hovoria o dvoch teroristoch. Albánsky denník Fakti na úvodnej strane zverejnil dve fotografie z miesta incidentu - jednu "macedónsku" a druhu "albánsku" urobenú z približne rovnakého uhla. Kým na "albánskej" nie je pri ruke zastreleného žiadny predmet, na "macedónskej" vidieť granát, ktorý sa podľa oficiálnej verzie pokúsil na policajtov hodiť - podľa Albáncov bol granát do záberu zakomponovaný dodatočne pomocou počítača a zastrelený mal v ruke mobilný telefón.
(osobitný spravodajca TASR Róbert Kolesík) vk pel