Washington 9. novembra (TASR) - Na Slovensku za ostatný rok nedošlo k žiadnej zmene v stave dodržiavania náboženských slobôd a vláda svojou politikou naďalej umožňuje slobodu vierovyznania. Píše sa to v správe o náboženských slobodách vo svete za rok 2005, vypracovanej americkým ministerstvom zahraničných vecí.
K slobode vierovyznania v SR prispievajú všeobecne priateľské vzťahy medzi jednotlivými náboženstvami, konštatuje MZV USA.
Ako ďalej uvádza, neobjavili sa žiadne správy o náboženských väzňoch v SR či správy o prípadnom nútenom prechode k niektorému náboženstvu. Medzi najväčšími vierovyznaniami existuje len málo komunikačných problémov a niekoľko ekumenických organizácií si vytvorilo bližšie vzťahy.
Správa však zároveň poukazuje na to, že medzi niektorými elementmi spoločnosti pretrváva antisemitizmus, ktorý sa príležitostne prejavuje násilnými trestnými činmi a vandalizmom.
Trestný zákonník stanovuje, že ktokoľvek, kto verejne prejavuje sympatie k fašizmu a hnutiam potláčajúcim ľudské práva a slobody, môže byť odsúdený až na tri roky odňatia slobody, píše americké ministerstvo.
Ako ďalej uvádza, legislatíva v SR je podobná tej v susedných krajinách, prieťahy v súdnych konaniach však znemožňujú porovnateľné zlepšenie situácie.
Náboženské menšiny zatiaľ nemuseli využiť na svoju ochranu nový antidiskriminačný zákon prijatý v roku 2004, konštatuje MZV USA. Dodáva, že situácia v stíhaní za rasovo motivované trestné činy sa v ostatných dvoch rokoch vo všeobecnosti zlepšila vďaka vytvoreniu špeciálnej policajnej jednotky a lepšiemu výcviku a skúsenostiam.
Medzi väčšie úspechy v tomto smere patrí podľa MZV USA napríklad zatknutie 24 skinheadov, vrátane dôležitého organizátora neonacistických podujatí, na jednej z väčších akcií v roku 2003. Polícia má väčšie skúsenosti pri identifikovaní členov neonacistických skupín a je lepšie informovaná o ich aktivitách.
Niektoré organizácie, ako Matica slovenská a Slovenská národná strana, sa však naďalej usilujú dosiahnuť rehabilitovanie bývalých lídrov vojnového Slovenského štátu za vlády Jozefa Tisa, poznamenáva sa v správe.
Na rôznych miestach krajiny sa každoročne konajú mítingy a demonštrácie pri príležitosti výročia vojnového slovenského štátu. Na týchto podujatiach sa často objavujú extrémisti v uniformách pripomínajúcich odev príslušníkov Hlinkovej gardy.
V dokumente sa poukazuje na to, že Matica slovenská udelila ocenenie za ochranu ľudských práv Jozefovi Mikušovi, jednému z bývalých predstaviteľov Tisovho režimu.
Konštatuje tiež, že vandali bežne vypisujú antisemitské heslá a poškodzujú židovské hroby. Vo väčšine prípadov polícia chytila adolescentných páchateľov týchto činov, ktorí potom musia zaplatiť aspoň časť nákladov na opravu.
Spojené štáty americké dnes kritizovali za potlačovanie náboženskej slobody. Saudskú Arábiu a Čínu. V zozname krajín, v ktorých nedodržiavanie slobody náboženského vyznania vyvoláva podľa autorov správy mimoriadne obavy, figurujú aj Eritrea, Irán, Mjanmarsko, Severná Kórea, Sudán a Vietnam.
"Toto sú štáty, v ktorých sa vlády angažovali alebo tolerovali v priebehu minulého roku mimoriadne kruté porušovanie náboženskej slobody," uviedla ministerka zahraničných vecí USA Condoleezza Riceová pri prezentácii správy.
V Saudskej Arábii podľa autorov správy sloboda náboženstva neexistuje. Islam je oficiálnym náboženstvom a všetci občania musia byť moslimovia. V krajine sa objavuje nielen potláčanie iných náboženstiev, ale aj diskriminácia miestnej šiitskej menšiny.
Čína bola v materiáli štátneho departmentu pokarhaná najmä za tvrdé opatrenia voči tibetskému buddhizmu a vyznávačom duchovného hnutia Fa-lun-kung. "Rešpektovanie náboženskej slobody, ako aj slobody svedomia zostáva na veľmi nízkej úrovni. Náboženskí vodcovia, ako aj veriaci sú zatýkaní a odsudzovaní na väzenské tresty alebo prevýchovu v pracovných táboroch," uvádza sa v dokumente.
Niektoré krajiny však autori správy pochválili za pokroky, ktoré dosiahli v rozširovaní slobody náboženstva. Medzi ne patria Vietnam, Gruzínsko, India, Turkménsko a Spojené arabské emiráty.