Priština 9. novembra (TASR) - Úrady v Kosove dnes oznámili, že vyšetrujú správy o existencii ozbrojených skupín na juhu provincie. Polícia získala informácie, že skupiny ozbrojených maskovaných mužov v oblasti mesta Kačanik pri hraniciach s Macedónskom vytvárajú cestné zátarasy a zastavujú autá, oznámil hovorca OSN v Kosove Níradž Singh.
V oblasti, asi 60 kilometrov južne od Prištiny, hliadkujú americkí príslušníci mierovej jednotky KFOR, ktorí velia zóne na juhovýchode Kosova.
V prípade, že vojaci KFOR uvidia skupiny, ich členovia budú zadržaní, odzbrojení a odovzdaní miestnej polícii, povedal major Michael Winn, hovorca americkej brigády.
Podobný prípad zastavovania áut a ich kontrolovania sa v októbri objavil na západe Kosova. Jednotka KFOR vtedy ozbrojencov - ktorí sa označili za tzv. Armádu za nezávislosť Kosova (UPK) - za "kriminálnikov". Následne sa zintenzívnilo hliadkovanie a počet kontrolných stanovíšť v oblasti.
Skupina ozbrojencov zastavovala vozidlá a pasažierom odovzdávala letáky s hrozbami na adresu miestnych predstaviteľov a predstaviteľov OSN.
Skupina, o ktorej sa veľa nevie, zaslala viacero vyhlásení miestnym médiám. V nich pohrozila kosovským predstaviteľom smrťou, ak budú brániť nezávislosti provincie.
Objavenie sa skupiny v čase blížiacich sa rozhovorov o budúcnosti Kosova je znepokojujúcim znamením pre bezpečnostné zložky v provincii. Existujú obavy, že extrémisti môžu vyvolať násilnosti s cieľom narušiť OSN sprostredkované rozhovory o štatúte.
Pred násilnosťami varovala kosovských Albáncov aj americká vláda. Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Nicholas Burns v utorok vyhlásil, že NATO nepripustí, aby útoky ovplyvnili rozhovory o štatúte. Podľa Burnsa by bolo "tragickou iróniou", aby by sa svojho času zachránení ľudia teraz sami pokúsili vyhnať z Kosova Srbov. USA dali týmto silám vedieť, že "NATO je tam, udrží poriadok a použije silu, ak ľudia použijú násilie ako politickú taktiku," uviedol Burns.
V Kosove pôsobí asi 17.500 príslušníkov KFOR. Mierovú jednotku po etnických nepokojoch z marca 2004 reštrukturalizovali s cieľom zvýšiť jej pružnosť.
Kosovo, oficiálne súčasť Srbska a Čiernej Hory (SČH), je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu, ktorými aliancia zasiahla do konfliktu medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu.
Albánci tvoria 90 percent dvojmiliónovej populácie provincie a trvajú na nezávislosti, čo však srbská strana odmieta. Belehrad navrhuje riešenie "viac ako autonómia, menej ako nezávislosť", pričom trvá na udržaní provincie v súčasných hraniciach.
Organizáciou Spojených národov sprostredkované rokovania o budúcom štatúte provincie sa majú začať v najbližších dňoch.