Brusel 9. novembra (TASR) - Budúcnosť krajín západného Balkánu je v Európskej únii, ale cesta k členstvu bude dlhá a náročná. Také je posolstvo pravidelných hodnotiacich správ a strategického dokumentu o rozšírení, ktoré dnes v Bruseli zverejnila Európska komisia.
EK odporučila členským štátom únie, aby na summite v decembri udelili štatút kandidátskej krajiny Macedónsku. Zatiaľ však nenavrhla otvorenie prístupových rokovaní a komisár pre rozšírenie Olli Rehn odmietol špekulovať o možnom dátume.
Pred pár rokmi čelilo Macedónsko obrovskej bezpečnostnej kríze, dnes je to stabilná demokracia a funkčný multietnický štát. To je výrazný úspech, povedal komisár.
Macedónsko však bude musieť dosiahnuť ďalší pokrok, aby sa dočkalo štartu rokovaní. Predstavitelia komisie pripomínajú, že Turecko dostalo štatút kandidáta v decembri 1999, ale rokovať o vstupe začalo až v októbri tohto roka.
Dvere do EÚ ostávajú otvorené aj pre Albánsko, Bosnu a Hercegovinu (BaH) a Srbsko a Čiernu Horu (SČH). Každá krajina bude k svojmu cieľu (členstvu v EÚ) postupovať podľa pokroku v plnení kritérií, uviedla komisia.
Tieto krajiny zatiaľ nemajú štatút kandidáta. So SČH nedávno únia začala rokovania o stabilizačnej a asociačnej dohode, ktoré sú akýmsi predstupňom k prístupovým rokovaniam. S BaH sa majú rokovania o stabilizačnej dohode začať v decembri. Podľa komisára Rehna je cieľom ukončiť ich s oboma krajinami do konca budúceho roka. S Albánskom sa tieto rokovania majú skončiť do dvoch mesiacov.
Všetky balkánske krajiny dnes komisia upozornila na potrebu posilniť boj proti korupcii a organizovanému zločinu, slabú štátnu správu, administratívne kapacity a súdnictvo, nevyhnutnosť zásadných ekonomických reforiem vedúcich k vytvoreniu trhovej ekonomiky.
SČH a BaH musia podľa komisie zlepšiť spoluprácu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu a urobiť všetko pre nájdenie, zadržanie a vydanie do Haagu obvinených Radovana Karadžiča a Radka Mladiča.
Komisia dnes po prvý raz zverejnila samostatnú hodnotiacu správu o Kosove, ktoré musí ďalej posilňovať štátnu správu, súdnictvo, uskutočniť decentralizáciu, zlepšiť situáciu v oblasti ľudských a menšinových práv, pokračovať v ekonomických reformách.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed