New York 9. novembra (TASR) - Republikánskeho starostu New Yorku Michaela Bloomberga opätovne v utorok zvolili na druhé štvorročné funkčné obdobie po kampani, ktorá bola pravdepodobne najnákladnejšou v histórii mesta.
Po sčítaní 95 percent hlasov viedol Bloomberg pred demokratom Fernandom Ferrerom s náskokom 58 k 39 percentám. Bloomberg sa stal starostom ako politický nováčik pred štyrmi rokmi krátko po atentátoch z 11. septembra 2001. Vystriedal populárneho Rudyho Giulianiho, ktorý po ôsmich rokoch v úrade nemohol znova kandidovať.
Bloomberg, ktorý si kampaň znova financoval z vlastného vrecka, vynaložil osemkrát viac peňazí ako Ferrer, ktorý dúfal, že sa stane prvým newyorským starostom latinskoamerického pôvodu. Podľa odhadov použil republikán na porazenie súpera 80-100 miliónov dolárov.
Bloomberg je zakladateľom finančnej spravodajskej spoločnosti Bloomberg LP. Dlhoročný demokrat v roku 2001 prešiel k republikánom, u ktorých mal väčšiu šancu na úspech, zotrval však pri liberálnejších názoroch, čo je výhoda v meste, kde je demokratov päťkrát viac.
V Bostone získal v utorkových voľbách takmer 68 percent hlasov demokrat Thomas Menino, ktorý porazil členku mestskej rady Mauru Henniganovú (32 percent). Menino sa tak stane najdlhšie pôsobiacim starostom v histórii Bostonu, uviedli miestne médiá.
V Atlante triumfovala s vyše 90 percentami hlasov demokratka Shirley Franklinová, proti ktorej stáli traja takmer neznámi vyzývatelia. V texaskom Houstone sa podobnému výsledku môže tešiť starosta Bill White.
Okrem volieb starostov v desiatkach miest sa v USA v niektorých štátoch konali voľby guvernérov. Demokrati v nich vo Virgínii a New Jersey uštedrili úder republikánom a prezidentovi Georgeovi W. Bushovi. Kampane v oboch štátoch boli kritizované ako mimoriadne nepríjemné a osobné od všetkých strán.
Vo Virgínii porazil zástupca guvernéra, demokrat Tim Kaine (52 percent) bývalého štátneho ministra spravodlivosti Jerryho Kilgora (46 percent) aj po tom, ako kandidáta republikánov prišiel deň pred voľbami podporiť prezident Bush. Obaja uchádzači vynaložili na kampaň spolu odhadovaných 42 miliónov dolárov.
Kaine sa usiloval spojiť svoju kampaň s doterajším guvernérom Markom Warnerom, umierneným demokratom nezvyčajne populárnym v konzervatívnom štáte, ktorý spoľahlivo podporuje republikánskych kandidátov na prezidenta.
V tradične demokratickom New Jersey porazil demokratický senátor a multimilionár Jon Corzine (53 percent) republikánskeho podnikateľa Douga Forrestera (43 percent). Odhadované výdavky oboch kandidátov na kampaň prekročili 70 miliónov dolárov, z nich veľkú časť pokryli z vlastných peňazí.
Sedem štátov USA v utorok rozhodovalo tiež o rôznych iniciatívach, v Texase bol napríklad schválený dodatok k ústave zakazujúci sobáše homosexuálov.
Najostrejšie sledovaná bola Kalifornia, kde guvernér Arnold Schwarzenegger stavil svoj klesajúci politický kapitál na prijatie štyroch iniciatív. Pri všetkých čiastkové výsledky naznačovali neúspech, rovnako ako pri štyroch ďalších navrhovaných opatreniach.
Takýto výsledok by znamenal, že tzv. osobitné voľby za 300 miliónov dolárov, dosiaľ najdrahšie v Kalifornii, nič na politike štátu nezmenia a môžu republikánskemu guvernérovi poškodiť pred budúcoročnou snahou o opätovné zvolenie.
K jasnej porážke smeruje Schwarzenegger pri dvoch hlavných návrhoch, ktoré by obmedzili zvyšovanie štátnych výdavkov a právomoc stanovovať legislatívne obvody by namiesto zákonodarcov zverili komisii sudcov vo výslužbe.
Nádej má ešte pri návrhu snažiacom sa obmedziť vplyv odborov štátnych zamestnancov na vládu požiadavkou, aby predstavitelia odborov žiadali povolenie od členov pred vynaložením členských príspevkov na politické ciele.
Schwarzenegger tiež presadzoval návrh predĺženia skúšobného obdobia učiteľov z dvoch na päť rokov. Voliči tiež rozhodovali o regulácii cien liekov na predpis a trhu s elektrinou, ako aj návrhu, aby lekári museli vopred oznámiť rodičom interrupciu u dievčat do veku 18 rokov.