Toto je najlepšia zábava Kórejčaniek. Toto sledujú najradšej aj v televízii. Ide o tanec pri príležitosti 60. výročia založenia Kórejskej strany práce. FOTO - AP |
Dvadsaťročná vysokoškoláčka Pek Su-Rjon vyzerá zmätene. "Či som počula o Harrym Potterovi?" premýšľa nahlas. Vŕta sa pritom v zemiakovej placke, ktorú si objednala v pchjongjanskej reštaurácii. "Odkiaľ je?" Jej kamarátka sa smeje a dievča si zrazu spomenie. "No áno, tá knižka. Mám ju veľmi rada," hovorí a červená sa pritom. Čarodejnícky učeň tam nie je v centre diania, minimálne teraz, ako inde vo svete.
V krajine, ktorá v snahe o ideologickú čistotu znemožňuje svojim ľuďom prístup k mobilným telefónom a internetu a ktorá zvažuje každé vytlačené alebo odvysielané slovo, sa magický svet Harryho Pottera vlúdil len do vyšších vrstiev spoločnosti. Podobne je to trebárs s Britney Spearsovou, filmom Titanic a módnym oblečením.
"V Pchjongjangu sa bezpochyby rodí mladá kultúra," hovorí Brian Myers, americký profesor na katedre kórejských štúdií v juhokórejskom Soule. "Mladí ľudia, ktorých rodiny majú tie správne konexie, sa ľahšie dostávajú ku kultúrnym produktom, ktoré na čierny trh prúdia z Južnej Kórey, Číny a Západu."
Títo študenti sa oblečením a účesmi snažia napodobniť svojich juhokórejských kolegov a hovoria takým nárečím, až to vládnej Kórejskej strane práce robí starosti.
Stretnutie s Pek Su-Rjon a jej priateľkou Jon Ok-ču, dcérami vládnych činiteľov, však prinieslo mnoho prekvapení. Pek má vo vlasoch modrú sponu, na sebe bežový kabátik a v ruke plastovú ružovú kabelku. Jej oblečenie prudko kontrastuje s úžitkovým štýlom, ktorý vládne mestu. Študentka tretieho ročníka angličtiny na pchjongjanskej univerzite hovorí plynulo po anglicky a spolu s Jon sprevádza turistov po meste a tlmočí im.
Na klavíri vie Pek Su-Rjon zahrať ústrednú melódiu z Titanicu, čítala Janu Eyrovú i Rómea a Júliu, jej najobľúbenejšou knihou je román Problém ľudského bytia. Jon má najradšej štátne televízne inscenácie, dokumenty a cestopisy. "Západné filmy a piesne neobsahujú žiadnu myšlienku," uvažuje. Severokórejská štátna televízia vysiela predovšetkým propagandistické programy, napríklad 60. výročie Kórejskej strany práce, či návštevy továrne "veľkého vodcu" Kim Čong-ila. (čtk)