Kedysi bolo hlavnou úlohou médií čo najvernejšie odrážať skutočnosť, dnes ju pomocou reality šou naopak vytvárajú. Kedysi mali médiá ambíciu robiť ľudí lepšími a učiť ich vyznávať isté hodnoty, dnes ich učia iné - že dôležité je len vyhrať. V čomkoľvek a čokoľvek. A aj za cenu poníženia.
Účinkujúci
Čo okrem peňazí ľudí láka, aby sa do reality šou prihlásili? "Buď si chcú niečo vyriešiť, alebo sa chcú predviesť, niečo si dokázať. Túžbu predvádzať sa, majú už deti, keď skočia pred dospelých a zarecitujú básničku," hovorí psychológ Dušan Fabián, ktorý odborne asistoval pri Dievčati za milión, Zámene manželiek a teraz sa podieľa aj na Mojsejovcoch.
Okrem reality šou, v ktorých sa vyberá na základe nejakých kritérií - v SuperStar treba vedieť spievať, v Miliónovom tanci tancovať, sú však aj také, kde okrem schopnosti akokoľvek zaujať nie je stanovená žiadna podmienka.
Na kastingy reality šou sa bežne hlásia aj čudáci, excentrici, duševne chorí ľudia či exhibionisti, ktorých predstava o vlastnej jedinečnosti často prekračuje hranicu vkusu. Tí sa ťažšie odfiltrujú práve v reality šou, kde netreba vedieť nič konkrétne. A tak v niektorých ľuďoch, účinkujúcich v Mojsejovcoch, psychiatri dokázateľne spoznávali svojich pacientov. Tvorcovia relácie však podľa scenáristky Mojsejovcov Adriany Kronerovej nemôžu ovplyvniť, kto sa prihlási.
"Reality šou sú pre duševne chorých ľudí často lákavé. Cítia možnosť uspieť, dokázať si, že som dobrý, že nie som chorý, a ešte v hypertrofovanej podobe," hovorí Fabián. Na prvých kastingoch sa tomu podľa neho nedá vyhnúť, lebo môže prísť, kto chcel. "Pri užšom výbere asistoval okrem mňa aj psychológ - súdny znalec, ktorý sa vie kamuflujúcim ľuďom dostať pod kožu, aj lekár, lebo medzi súťažiacimi sa objavila zatajovaná hemofília či sklon k infarktom."
"Na druhej strane," hovorí scenáristka, "aj duševne chorí ľudia či exhibicionisti majú právo na život. Priestor, ktorý dostali v našom programe, sa obmedzuje len na kastingy, kde sme chceli divákovi ukázať čo najpestrejšiu vzorku tých, čo sa prihlásili. Čím ďalej hra pokračuje, tým je výber prísnejší a posledné kolá pred finále prebehli v úzkej spolupráci so špičkovými psychológmi. Skupinu finalistov tvoria rozhodne duševne aj fyzicky zdraví ľudia so zaujímavým ľudským príbehom a osobnosťou, ktorí majú veľké predpoklady získať si sympatie divákov."
Podľa scenáristky je celá diskusia, ktorá sa rozpútala okolo vkusu a nevkusu Mojsejovcov, skôr obrazom netolerantnosti Slovákov, ktorí verejne neradi tolerujú to, čo sa odchyľuje od priemeru, čo je nejakým spôsobom "iné".
Diváci
Prečo dnes ľudí tak láka sledovať namiesto filmov náhradu života vo forme reality šou? "Úspech majú aj vďaka tomu, že divák vidí v televízii svojho suseda, priateľku, reálnych ľudí zo skutočného života," myslí si psychológ Fabián.
Scenáristka Mojsejovcov Adriana Kronerová tvrdí, že pravidlá hry sú také, ako v bežnom živote. "Máme veľmi silnú finálovú skupinu, ktorá je reprezentatívnou vzorkou spoločnosti. Nemyslím tým len konkrétne slovenskej spoločnosti, ale komunity spoločenstva ako takého, v akom žije v podstate každý z nás. "
Časť divákov tiež láka pozerať sa na trápne situácie, ktoré sú v reality šou bežné. Je aj časť divákov, ktorých ponižovanie iných uráža. Dôkazom toho je aj fakt, že na Mojsejovcov chodí Licenčnej rade, ktorá má dozerať na to, aby televízie svojím vysielaním neporušovali zákon, denne až 5 - 6 sťažností. Tá už povedala, že šou by sa nemala vysielať do desiatej večer.
"Myslím si, že Licenčná rada po odvysielaní ďalších častí názor zmení," hovorí scenáristka Kronerová.
Braňo Mojsej o hre nedávno na svojom pravidelnom chate napísal: "Je to agresívna psychologická hra a je rovnako tvrdá aj voči nám."
Také naše - slovenské
Prvotnou inšpiráciou pre to, aby sa Markíza pustila do Mojsejovcov, boli podľa scenáristky Adriany Kronerovej "samotní manželia Mojsejovci a ich kontroverzné vystupovanie v médiách. Pokiaľ viem, v zahraničí zatiaľ nič podobné neexistuje".
"Čo sa týka štruktúry samotnej súťaže, využívame podobné prvky ako všetky veľké reality šou - z kastingov sa vyberie reprezentatívna vzorka ľudí, ktorá sa v priebehu niekoľkých týždňov prezentuje divákom prostredníctvom napĺňania rôznych zadaní a úloh a bojuje o ich sympatie. Táto klasická súťaž je v našom prípade obohatená práve o prítomnosť manželov Mojsejovcov, ktorí v celej hre fungujú ako katalyzačný, respektíve stimulujúci prvok."
Reality šou Mojsejovci by inde v civilizovanom svete bola sotva možná. Skúsme si predstaviť Rakúšana, ktorý by sa približne za 52 631 eur nechal dobrovoľne ponižovať pred zrakmi iných Rakúšanov.
Typicky slovenské je na tejto šou aj iné. Jej hlavnou postavou, ktorá šou prepožičala svoje meno, je žena so stále nejasným finančným pozadím. Nevedno, prečo sa rozhodla upozorniť na seba v jednej z najsledovanejších televízií. Hoci práve Nora Mojsejová je v hre veľmi autentická a keby dostala vlastnú talk šou, mohla by najlepšie ukázať, ako a o čom rozprávajú slovenské ženy.
Špecificky sa v svojej reality šou SuperStar nedávno zachovala aj verejnoprávna Slovenská televízia, hoci s požehnaním majiteľa licencie - spoločnosti Fremantle Media. V pamätný piatok, keď zo súťaže odišiel neposlušný Robo Mikla, aby verejnoprávna televízia podľa slov jej hovorcu Branislava Zahradníka ustrážila úroveň relácie a nedovolila programu klesnúť na úroveň "suterénnej zábavy", nechala STV divákov hlasovať, aby im potom, keď už nemohla prísť openiaze, oznámila, že v ten deň hlasovali vlastne zbytočne.
Plusy a mínusy
"Ľudia prechádzajú v živote všelijakými stresmi," hovorí psychológ. Reality šou ich vyrábajú v priamom prenose. Napriek tomu majú zopár výhod. V Dievčati za milión alebo v SuperStar sa objavilo veľa talentovaných ľudí, ktorí by sa, nebyť súťaže, nikdy neobjavili. Aj keď súťažiaci nevyhrajú, môžu profitovať z toho, že sa o sebe mnohé dozvedia, niečo nové sa naučia.
Diváci v takomto type reality šou zas môžu brať ako plus to, že môžu aktívne ovplyvňovať výsledok.
Mínusy reality šou sú v pochybnej motivácii účinkujúcich, ktorým ide len o to, stať sa celebritou. Ak sa ňou stane človek, ktorý vie niečo robiť, je to v poriadku, ale ak je bez schopností, je ako "rýchlo kvasená uhorka", hovorí Fabián a "čo to s nim urobí v živote, nevieme".
Reality šou svojím odhaľovaním súkromia navyše vytvárajú dojem, že so všetkým sa dá ísť na verejnosť. "Ľudia si začínajú zvykať, že všetko sa dá jednoducho ukázať. Nedá," hovorí psychológ. Jemné ľudské emócie, vyššie city, sa ťažko dajú ponúknuť divákom na zábavu tak, aby neboli skreslené.
Tým, že reality šou pribúda, stavajú sa bežnými, a rozličné ľudské emócie - kladné aj negatívne, budú gradovať. Podľa psychológa môže dôjsť k citovému splošteniu a konzumentskému vnímaniu ľudského trápenia a emócií. Diváci absolvujú akýsi rýchlokurz cynizmu.
"Tvorcovia reality šou asi nikdy nebudú poznať hranice. Mám obavy, kam to až pôjde," hovorí psychológ. "Zatiaľ sa to občas dostáva na hranicu, ale ešte to výrazne neprekročilo ľudské pravidlá."
Hranicou reality šou je len momentálny nedostatok našej fantázie a schopnosti predstaviť si niečo viac. Keď dostane tvorca reality šou nápad, kam ďalej sa dá ísť, hranice sa automaticky posunú s ním.
Aké formáty sa uchytili na Slovensku Osvedčeným a obľúbeným formátom sú súťaže a výroba mediálnych hviezd na počkanie. Po ňom siahla napríklad televízia JOJ v Dievčati za milión. "Fenomén reality šou okrem iného dáva človeku jedinečný pohľad do zákulisia zrodu mediálnych, televíznych a iných hviezd. Tento pohľad je pre slovenského diváka naozaj veľmi príťažlivý," myslí si hovorca JOJ Ľudovít Tóth. Zatiaľ ho nepotrebujú vylepšovať kontroverziou. "Uprednostňujeme cestu kultivovanej zábavy, bez extrémov siahajúcich niekedy až za hranicu ľudskej dôstojnosti. Tento prístup k divákovi sa nám osvedčil pri Dievčati za milión, Inkognite, Miliónovom tanci či iných našich zábavných programoch." Na verejnoprávnej STV kraľuje SuperStar. Podľa príručky tvorcov a držiteľov licencie, ide o nekontroverznú, príjemnú a hlavne masovo sledovanú reláciu. Ohromný úspech nemúti hlavy len účinkujúcim, ale aj vedeniu televízie, ktoré sníva o vlastnom seriáli s účinkujúcimi superhviezdami v hlavných rolách po boku hercov. Markíza už dávnejšie vydáva za reality šou všeličo. Za takú označila napríklad súťaž VILOmeniny. Neskôr prišli relácie, ktoré sa tak už označiť dajú: Zámena manželiek (osvedčená vec - Wife swap), relácia, v ktorej celebritu nasťahovali do bežnej domácnosti - doplniť názov, či posledná šou, ktorá má korene práve vo VILOmeninách - Mojsejovci. Všetky využívajú ako kulisy extrémy "bežného života" - bezdomovci, pracháči, kukláči... |
Psychológ: Braňo Mojsej je znalec
Dušan Fabián ako psychológ odborne asistoval v Dievčati za milión, v Zámene manželiek a asistuje v Mojsejovcoch. Ako ich vidí on?
"Zámena manželiek je reality šou s výrazným psychologickým kontextom, aj efektom. Ako odborník som si tam odborne zapracoval. Dievča za milión je normálna súťaž, hoci za zvláštnych podmienok. Mojsejovci je tiež súťaž, ale na to, čo sa označuje slovom reality šou sa podobá najviac."
Spoločné črty všetkých týchto súťaží sú autentické emócie, ľudia so svojim prirodzeným cítením a myslením a aj to, že sa nejde podľa scenára.
Aká je úloha psychológa v zákulisí šou? Ľudia, ktorí sa prihlásia dobrovoľne, sa ocitnú po podpísaní zmluvy vo veľmi ťažkej situácii. Zmluva je väčšinou postavená tak, že ak by odstúpili v polovici, boli by sankcionovaní. "Ak počas súťaže dôjde k silným emóciám, musím ich s klientmi zvládnuť aby vedeli pokračovať v hre."
Potom treba súťažiacich pripraviť na kameru. Znamená to zbaviť ich úzkostí, napätia, obáv, trémy. V Dievčati za milión zažívali dievčatá ťažký stres. "Predstavte si, že od momentu ako otvoríte oči, až do momentu, kedy zaspávate, vás berie kamera. Stále sme robili relaxáciu, prečisťovanie, upokojovanie."
Hoci reality show nie sú psychoterapie, Dušan Fabián hovorí, že niektoré časti Zámeny manželiek by sa nehanbil pustiť na kongrese psychológov ako odborný materiál. "Niektoré časti mali na manželstvá vyslovene blahodárny vplyv. Dá sa povedať, že tam zafungovala psychoterapia." Niektorí vraj len ťažko dokončili zámenu do konca.
V Mojsejovcoch pomáhal v užšom výbere. "Kolega robil psychologické vyšetrenie, ja som robil rozcvičku - aby boli ľudia uvoľnenejší, rozhýbanejší pri modelových situáciách. Keď bolo treba, ošetril som pár silných afektov."
Určitou formou psychologickej pomoci pre manželov Mojsejovcov, v ktorých obydlí sa súťaž bude tri mesiace odohrávať, má byť záruka posledného slova, ktoré musí rešpektovať aj štáb. Počas hry dostane dvojica reálnu moc nad desiatkou súťažiacich. Na to, aby manipulácia s ľuďmi neprekročila hranice, je potrebná dávka inteligencie a morálky. Ako je to v prípade Mojsejovcov? "Rozprával som sa s Braňom Mojsejom a myslím, že to zvládnu. Tým, že prešiel dlhou psychoterapiou, je znalec. Kto tým raz prešiel, už vie o čo ide." Za pozitívne považuje aj to, že Braňo sa otvorene hlási k abstinencii a pomôže tak ostatným. "Považujem ho za skúseného - napodiv. Hoci, on aj Nora sú kontroverzné osobnosti a sú exotickí. Nechcem ich ani chváliť, ani kritizovať, keďže tam robím."