SME

Big Brother či VyVolení - Orwell by zalamoval rukami

Na každom poschodí naňho z plagátu pozerala obrovská tvár. Bol to jeden z tých obrazov, ktoré sú urobené tak dômyselne, že vás oči sledujú, kam sa len pohnete. Veľký brat Vás sleduje, znel nápis pod obrazom... Každý zvuk, ktorý Winston vydal a ktorý bol h

Na každom poschodí naňho z plagátu pozerala obrovská tvár. Bol to jeden z tých obrazov, ktoré sú urobené tak dômyselne, že vás oči sledujú, kam sa len pohnete. Veľký brat Vás sleduje, znel nápis pod obrazom... Každý zvuk, ktorý Winston vydal a ktorý bol hlasnejší než veľmi tiché šepkanie, obrazovka zachytila. A čo viac, pokiaľ ostával v zornom poli kovovej dosky, bolo ho vidieť a počuť. Človek si nebol nikdy istý, či ho v danom okamihu sledujú." Toľko úryvok z románu Georga Orwella „1984" alebo „Veľký brat". Kým Orwell systém všadeprítomnej kamery Veľkého brata považoval za najhorší prostriedok imaginárneho totalitného režimu, dnes sú všetko sledujúce kamery vyhľadávané extrovertnými súťažiacimi aj znudenými divákmi. Orwellov román sa stal inšpiráciou pre reality šou typu Big Brother, Veľkým bratom sa stáva televízny divák. Ak by Orwell žil, asi by nechápal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V porovnaní so susednými krajinami k nám reality šou typu Big Brother dorazili o čosi neskôr. Naše televízie im však neodolávali z morálneho hľadiska, dôvodom boli peniaze. Vo svojej prapôvodnej podobe so všetkou svojou prízemnosťou a vulgárnosťou k nám prichádzajú v čase, keď v zahraničí uvažujú o tom, ako obohraté reality šou „skultúrniť". Markíza sa vo veľkom chystá na verziu Big Brother Bottle (Súboj), ktorá sa po prvýkrát objavila pred štyrmi rokmi, a JOJ na podobnú reality šou VyVolení.

„Je to súčasť biznisu. Staršie formáty sú lacnejšie a súčasne asi aj viac zodpovedajú kultúrnemu naturelu tej časti Slovákov, pre ktorých sú určené. Z pohľadu podnikateľa je cieľom mať čo najnižšie náklady," hovorí mediálny analytik Andrej Školkay.

SkryťVypnúť reklamu

Obe sú založené na rovnakom princípe: skupina niekoľkých dobrovoľníkov je na niekoľko mesiacov izolovaná od okolitého sveta. Ich pobyt vo vile či v kontajneri je pod stálym pohľadom desiatok kamier. Program pre divákov je zostavený zo zostrihov či zo živého vysielania z domu. Všetko je prispôsobené tomu, aby nechýbali konflikty, sex, erotika, emócie. Diváci rozhodujú, kto vilu opustí, víťaz si odnesie 10- alebo 11-miliónovú výhru.

Šou sa bude vysielať každý deň v hlavnom vysielacom čase, chúlostivé scény po desiatej večer. Televízia JOJ prvých súťažiacich zavrela do klietky 5. septembra, Markíza to urobí o dva týždne neskôr. Rovnaké programy vysielajú aj české televízie - Big Brother je na Nove, VyVolení na Prime.

Svet VyVolených cez kľúčovú dierku

SkryťVypnúť reklamu

Príchod prvých VyVolených na Prime sprevádzalo napätie. Interiér novučičkej vily v oranžovo zelených odtieňoch dopĺňa štýlový nábytok: sivá pohodlná pohovka, kreslá, naproti tomu záhrada s bezchybným trávnikom, v strede bazén, vedľa vírivka, všade zrkadlá, decentné svetlá a sklené doplnky. Kamery sú zapnuté, celý realizačný tím v strehu, diváci v očakávaní.

Do vily za niekoľko miliónov prichádzajú prví súťažiaci: „Ty vole, tak to je mrda… To je teda hustý!!… Ty krávo, járo, tak to je mrda, to je jak s omalovanky!" kričí pobehujúci 20-ročný Rosťa. Taký luxus nečakal. „Vóóóv!..." kričí o dva roky mladšia Kateřina. Reality šou, ktorá „nepozná brata", sa začala.

Nasleduje delenie postelí, kde sa musia potlačiť, keďže súťažiacich má byť 13, no postelí je len 10. Vladko hlási, že je homosexuál, „veď aj tak by to časom vyplávalo na povrch", preto by rád mal spoločnú posteľ so ženou. Hlási sa Katka.

SkryťVypnúť reklamu

Sprcha zatiaľ v plavkách, nahodenie županov a vyskúšanie víriviek. Striptízová tanečnica Regina odhalí svoje prednosti už onedlho. „Psychicky mám najradšej lásku a fyzicky sex," oznámi hneď na začiatku.

Po pár dňoch prichádza prvý milostný románik odhalený kamerou, ktorá sníma aj po tme. Sprchovanie v Evinom rúchu, detaily intímnych partií, prízemné nadávky, hádky.

Nuda, tanec, alkohol, hádky

Vo vile vládne nuda. Mladí ľudia s cigaretou v ruke alebo pohárom na stopke uvažujú o tom, čo asi o nich bulvár napíše, rozprávajú o svojom súkromí, o tom, kto koho podrazil, či kto sa komu páči, alebo nepáči. Do toho plač, hádky, objatia. Jedinou činnosťou vyvolených je starať sa o osobnú hygienu, niečo si navariť a nejako prežiť deň. Z času na čas im štáb zadá nejakú úlohu: Ak stihnete umyť všetky okná, dostanete prídel cigariet, ak nie, čaká vás absťák. Večer je program podobný. Cigarety a alkohol sa nemenia. Petr, ktorý má povesť intrigána, a bývalý vodca skínov Honza obaja s lesknúcimi sa očami a pohárom v ruke hovoria o tom, kto z nich by si viac zaslúžil tie milióny. Honza so slzami v očiach hovorí: „Moja mama sa obesila, keď som mal desať. Prišiel som zo školy a našiel som ju visieť," a zostrih zo života vo vile sa v ten deň končí.

SkryťVypnúť reklamu

„Tak takový je život ve vile!" Uzavrie pohľad do vily moderátorka Tereza Pergnerová zo štúdia. Výber moderátoriek nie je náhodný. Tereza Pergnerová na Prime, rovnako ako Eva Aichmajerová na Nove, sú kontroverzné dámy, ktoré sa stali známe po tom, ako sa objavili na pornofotkách. Na Markíze bude hlavnou moderátorkou BB Zuzana Belehorcová a na JOJ Zuzana Hajdu, ktoré už tiež čo-to poodhaľovali.

O čo pôjde na Markíze

Na Markíze sa bude súťažiť o to, kto sa dostane zo sparťansky zariadenej časti domu do luxusnej. Kým v luxusnej bude sauna, priestranná obývačka, perfektne zariadená kuchyňa, záhrada so skalkou, dostatok značkového alkoholu a vyberané jedlá, v tej druhej budú suché toalety, namiesto sprchy vedrá s motúzom, spať sa bude v kôlni na slame a jedlo a pitie bude na prídel. Skupiny budú od seba oddelené mrežou, môžu sa pozorovať, no nie diskutovať.

SkryťVypnúť reklamu

V Big Brother aj pôrod

Po sexe, hľadaní si nového partnera, chudnutí či transplantáciách, prišiel na rad aj pôrod. Dôkazom toho, že hranice je ešte stále kam posúvať, je chystaná verzia Big Brother v Holandsku. 27-ročná dobrovoľníčka by mala o niekoľko týždňov v priamom prenose porodiť.

Big Brother vznikol pred šiestimi rokmi práve v Holandsku a autorovi priniesla rozprávkové bohatstvo. Po čase sa však prvoplánové šou opozerali, a tak producenti a režiséri vymýšľali rôzne obmeny, vyberali extrovertnejších súťažiach a vznikli ďalšie obmeny: Celebrity Big Brother, Teenage Big Brother.

V Británii súťažiaci v jednej z nových verzií bývajú v kontajneri, ktorý ma všetky steny sklenené - aj tie na sprchách a toaletách. Channel 4, ktorý šou vysielala, hovorí, že dom je ešte "klaustrofobickejší" lebo jeho obyvatelia sa nemajú pred druhými kam skryť.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo je to fenomén?

Napriek tomu, že tento typ relácií sprevádza vlna pohoršenia a kritiky (aj na Slovensku sa rozbehla petičná akcia proti VyVoleným), všade lámu divácke rekordy. Napríklad vo Veľkej Británii sú ľudia týmto druhom programov doslova posadnutí - na piatich hlavných kanáloch vysielali predvlani 13 a vlani už 28 reality šou.

Záľuba ľudí sledovať cudzích v intímnych chvíľach nie je novinkou, opísal ju už psychoanalytik Sigmund Freud.

„Ľudská prirodzenosť sa nemení - je tu exhibicionistická menšina, ktorá stále hľadá publikum, a väčšina, ktorá sa na nich rada pozerá," hovorí Školkay. Podľa neho šou zámerne obsahuje mnoho divácky obľúbených prvkov: „zábavu, škodoradosť, možnosť čiastočne ovplyvniť osudy ľudí a priebeh deja, a na strane účastníkov aj možnosť zbohatnúť a stať sa svojím spôsobom slávnym, aspoň na určitý čas."

SkryťVypnúť reklamu

Nič sa nenecháva na náhodu. Na výber súťažiacich dozerá aj psychológ - hľadá vhodné typy, ktoré šou narušia. Podľa mediálneho analytika Novy Milana Krumla úspech závisí od výberu súťažiacich. "Diváci musia mať pocit, že ich môžu stretnúť na ulici," povedal pre ČTK.

Rozhodovanie divákov pomocou hlasovania neslúžil len ako zdroj zisku, ale má aj dráždivý psychologický moment. Podľa mediálnej teoretičky Dany Řeháčkovej hlasujúci diváci majú pocit, že majú na reláciu priamy vplyv, tým sú aj viac motivovaní sledovať ďalšie osudy svojho favorita.

Ako sú reality šou reálne?

Reality šou o sebe tvrdia, že ponúkajú obraz toho, s čím sa človek v živote stretáva. „Ukazuje sa, že po dvoch týždňoch prestanú súťažiaci uvažovať o tom, že sú tam kamery. Reality šou ako táto majú veľa spoločné so správaním jedinca v spoločnosti," hovorí Ľudovít Tóth z televízie JOJ.

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci majú na to iný názor. „Televízia si to sama zinscenuje," hovorí český mediálny analytik Milan Schmidt.

„Nejde ani tak o reality šou, ako o predstavenie akýchsi amatérskych hercov, ktorým dáva režisér pokyny, ako majú vyrábať dobrú náladu, ktorá je skôr akýmsi nadrealizmom, ktorý sa začína vo chvíli, keď za zažnú svetlá," myslí si psychologička Eva Jaššová.

Alkohol robí divy

Hlavným motivačným prostriedkom, aby sa súťažiaci pred kamerami čo najviac odviazali, je alkohol. Pohár brandy či víno v pohári na stopke, fľaše šampanského či plechovky piva sú základnou rekvizitou. Alkohol nebude chýbať ani na JOJ a Markíze. V JOJ bude konzumácia alkoholu neobmedzená. Ak však niektorý zo súťažiaci poruší pravidlá alebo nesplní predpísanú úlohu, televízia to bude riešiť aj obmedzovaním prídelu cigariet či teplej vody.

SkryťVypnúť reklamu

"V Big Brother budú mať súťažiaci v bohatej časti na výber značkový alkohol, v sparťanskej časti bude pitie a jedlo na prídel," hovorí Semjanová.

Hranice

Hranice týchto reality šou sú neobmedzené. V Británii nedávno vyvolala obrovský škandál súťažiaca, ktorá predvádzala sex s fľašou od červeného vína. Aj pobyt vo vile VyVolených či Big Brother je v tomto ohľade bez pravidiel. Hranice, kam možno s vyzliekaním, erotikou, sexom či nadávkami ísť, si stanovujú samotní súťažiaci. „Ak budú k sebe cítiť nejaké sympatie, tak nech si ich vzájomne prejavia takým spôsobom, akým sa im to zdá vhodné," vysvetľuje hovorca JOJ Ľudovít Tóth.

„Podstatou projektu Big Brother je ukázať emócie, ktoré sa tam objavia. Možno medzi účastníkmi vznikne láska či nenávisť, našou úlohou je všetko zachytiť a ponúknuť divákom, no, samozrejme, odvysielame len to, čo je v súlade so zákonom," hovorí režisér Big Brother Pepe Majeský. Dodržiavať zákon v tomto prípade znamená, že chúlostivé scény presunu na čas po 22. hodine.

SkryťVypnúť reklamu

Jediné, čo nebudú televízie tolerovať, sú trestné činy.

Prínos

Televízie tvrdia, že tento druh zábavy je pre diváka prínosom. „Diváci spoznajú svetoznámy formát, známy na celom svete a konečne sa stanú jeho súčasťou," hovorí Semjanová. „Big Brother do istej miery zmení denný rytmus divákov - pravidelne sa budú stretávať s touto značkou na obrazovke a ak sa rozhodnú využívať ponúkané formy interaktívnej komunikácie, zmení to aj ich životný štýl."

"Naša televízia si nekladie za cieľ diváka poučovať," hovorí Tóth z TV JOJ. Podľa neho divák „uvidí svoje vlastné správanie, alebo ako sa v rôznych situáciách správa každý z nás. Je to určitá chuť dívať sa cez kľúčovú dierku na osudy druhých, porovnávať ich so svojimi osudmi alebo s príbehmi svojho okolia."

SkryťVypnúť reklamu

Napriek všetkým možným vyhláseniam však majú reality šou takého typu jediný cieľ - zisk. Práve preto sa objavujú v televíziách, ktoré majú sekundárne postavenie na trhu, alebo potrebujú získať percentá sledovanosti v tvrdom konkurenčnom boji, čo je prípad Markízy a JOJ.

O nejakom prínose pre intelekt diváka nemôže byť ani reči. „V istom zmysle je to nepochybne spestrenie, hoci vyvolávajú kontroverzné reakcie a pobúrenie, čo je tu však cieľom a podstatou celého programu," hodnotí tento druh zábavy Školkay. Dôležité však podľa neho je, aby sa to nezačalo považovať za miestny štandard kultúry a civilizovanosti. Preto by tento program presunul do neskorých nočných hodín a označil ako nevhodný pre mládež.

 

 

 

SkryťVypnúť reklamu

 

 

 

FOTO - zdroj www.pbs.org

Výlety do minulosti, bez mobilov aj bez elektriny

Na trhu reality šou sú dnes aj programy, ktoré síce ponúkajú istú dávku voyerizmu, ale okrem toho sa pri ich sledovaní môže divák aj čosi dozvedieť. Verejnoprávne kanály ako BBC, americká verejnoprávna PBS či CNN majú reality šou s informáciami z histórie, politiky, sociológie.

Veľmi obľúbené sú výlety do minulosti. Skupina dobrovoľníkov je na určitý čas „uzavretá v istej historickej dobe". Je to akési malé experimentálne laboratórium, ako mohlo to-ktoré obdobie vyzerať. Divák sa nedozvie len o tom, ako sa ľudia obliekali, čo jedli, ale aj ako mysleli, aké boli zákony, aký bol napríklad vzťah k ženám, prečo dochádzalo k vzburám.

SkryťVypnúť reklamu

Úspech mal najmä The Manor House, čo vysielala PBS. Súťažiaci sa pohybovali v relatívne uzatvorenom priestore anglického opátstva a pod dozorom všade prítomnej kamery. Historické prostredie viktoriánskeho Anglicka na prelome 19. a 20. storočia dokresľovalo dobové oblečenie, strava, prostriedky, zákony, zvyky, ale aj vybavenie domácnosti.

Dobrovoľníci boli rozdelení do dvoch táborov: na panstvo a ich služobníctvo. Súťažiaci v pozícii zámožnej rodiny dávajú rozkazy. Na jednej strane je ležérny oddychový život, plný prepychu, pohodlia obyvateľov na poschodí. Na druhej strane hrdlačenie v prízemí - život bez elektriny, tečúcej vody či klasických potravín mnohí súťažiaci vzdali. Nezvládli pracovať od skorých ranných hodín do neskorého večera za minimálnu mzdu. Platí napríklad zákaz hovoriť a úplná podriadenosť svojvôli pánov.

SkryťVypnúť reklamu

 

 

 

 

 

 

 

FOTO - zdroj www.pbs.org

Po úspechu The Manor Hause nasadila PBS The Frontier House - reality šou o osídľovaní Ďalekého západu. Tri skupiny rodín sa ocitli v období osídľovania Ďalekého západu - v roku 1880. Filmovalo sa v údolí vzdialenom od civilizácie. Každá rodina dostala 160 árov pôdy a kamery takmer rok sledovali ich spôsob života. Ako si stavajú dom, ako sa starajú o dobytok, chystajú jedlo či lovia zver v zátoke. Všetko bez modernej techniky.

„Ich úspechy, frustrácie poskytujú jedinečný obraz jedného z najdôležitejšieho a často zromantizovaného obdobia americkej histórie," informuje PBS na svojej internetovej stránke. S príchodom zimy však reality šou zastavili, lebo sa obávali o životy súťažiacich. Nasledoval Colonial House, a teraz štartuje Texas Range House. Reality šou sa bude odohrávať v roku 1867, v časoch budovania rančov a podnikov. Ako informovala PBS, diváci žiadajú, aby takýmto spôsobom boli nakrútené sondy do viacerých období americkej histórie.

Podobné reality šou sa nakrúcajú aj v Nemecku. Veľký úspech mal program na ARD pod názvom Dom v Schwarzwalde 1902, kde moderná rodina z Berlína strávila celú zimu v izolovanej usadlosti.

Big Brother Markíza

- štart 19. septembra,

- súťažiacich si vyberá z prihlásených televízia, aj za pomoci psychológa,

- priestor domu súťažiaci počas súťaže opustiť nemôže,

- dom je rozdelený na dve časti - bohatú a sparťanskú, to, ako sa s týmito rozdielnymi podmienkami tímy vyrovnávajú je základom napätia - súťažiaci súperia o to, kto sa dostane, do tej lepšej,

- súťažiacich je 16,

- diváci posielajú hlasy tomu, koho chcú v súťaži nechať,

- víťaz získava 10 miliónov,

- vlastník licencie: holandská spoločnosť Endemol, súťaž sa vysielala v 33 štátoch sveta.

VyVolení JOJ

- štart 5. septembra,

- televízia vybrala 47 ľudí, z ktorých diváci vyberú 14, ktorí sa dostanú do vily,

- za určitých podmienok môžu priestor na istý čas opustiť,

- všetci sú si rovní,

- hlasuje sa za toho, kto má vo vile ostať,

- víťaz získa cenu za 11 miliónov - byt v hodnote 5 miliónov, terénne auto za 1,8 milióna, luxusné dovolenky za 600-tisíc a ročnú rentu 3,6 milióna slovenských korún,

- vlastník licencie: maďarská spoločnosť IKO Production, ako prvá to vysielala maďarská stanica RTL2 ako Való Világ (Skutočný svet) v roku 2002.

Kto sú súťažiaci

Súťažiacimi vo VyVolených sú rôzne typy. Na Prime je to DJ-ka, striptízová tanečnica, ale aj bývalý vodca skínov, barmanka, baník, kozmetička. V ruskej reality šou sa napríklad objavil hľadaný zločinec - v televízii ho spoznala žena, ktorú okradol.

Je známe, že do reality šou sa hlásia rôzni exhibicionisti, ale aj psychicky labilní ľudia, bezdomovci, alkoholici. No aj ľudia v hmotnej núdzi.

Pre televízie je podstatné jediné - aby to neboli hanblivé typy. „Výber súťažiacich sa v Big Brother považuje za kľúčový moment celej reality šou," hovorí Semjanová z Markízy. Základné podmienky hovoria, že to musí byť dospelý človek (18+), musí byť zdravý, mať čistý register trestov a musí prejsť všetkými výberovými kolami.

„Vo VyVolených spoznajú diváci ľudí, ktorých by si možno na ulici ani nevšimli, no tých, z ktorých kontroverznosť priam kričí," povedal šéfdramaturg projektu VyVolení Róbert Zavarský. Viac ako 18 rokov a bezchybný zdravotný stav, požaduje aj JOJ. „Skupina nie je zostavená zo 45 extrovertov a čudákov a dvoch normálnych ľudí. Snažíme sa nejakým spôsobom kopírovať slovenskú spoločnosť s tým, že sme determinovaní povahou súťaže," hovorí Ľudovít Tóth.

Jeden deň vo vile vyvolených na Prime

8.47 Vyvolení ešte spia.

9.06 Vyvolení vstávajú. Vladko s Monikou tancujú.

9.45 Všetci idú na rozcvičku.

9.35 Po rozcvičke Rosťa robí pre ostatných raňajky.

10.17 Vladko si opaľuje bradavky sviečkou.

10.27 Vladko si holí podpazušie.

10.45 Vladko sa stáva kráľom vily a ostatní musia plniť jeho želania.

11.30 Keďže je Vladko kráľ vily, obed varí Honza, pomáhajú mu Peter a Kačka.

12.40 Honza a Káťa pracujú na obede, ostatní popíjajú a zhovárajú sa.

13.30 Vyvolení sedia v záhrade a rozprávajú sa.

13.40 Regina sa prezlieka do plaviek.

13.46 Regina sa opaľuje.

13.49 Zábava sa končí. Vyvolení prišli o alkohol, ešte o tom nevedia.

14.00 Vyvolení sedia vonku. Dopíjajú posledné zvyšky alkoholu a nesmú do vily.

14.30 Vladko a Regina vyvádzajú v bazéne.

15.21 Honza o sebe tvrdí, že je frigidný.

15.57 Regina a Vladko v spoločnej sprche.

17.04 Zatiaľ čo sa ostatní rozprávajú v záhrade, Rosťa zasa sám leží vo vile.

17.20 Vyvolení začínajú hrať hru na pravdu.

17.34 Hra nejako viazne, pretože nie je žiaden alkohol.

17.49 Vladko si dal pusu s Monikou.

18.44 Hra na pravdu sa skončila, Rosťa a Vladko sa pohádali.

19.03 Honza sa chystá podávať večeru.

19.12 Regina leží v posteli a prichádza za ňou Petr. Je smutná.

19.29 Regina odmieta ísť na večeru, Vladko je rozčúlený do nepríčetnosti.

19.42 Veľká hádka sa skončila, na večeru prišli všetci.

20.25 Regina vo vile sama leží na pohovke, zatiaľ čo ostatní sú v záhrade.

22.30 Petr s Honzom spolu diskutujú, zvyšok sa baví v záhrade.

22.33 Honza sa zamyslí nad svojím životom a rozplače sa.

22.42 Vladko, Monika a Michal idú do sauny.

23.04 Michal a Monika sa zbližujú. V saune si šepkajú.

Podľa www.vyvoleni.centrum.cz

Psychologička: Program, kde sú kamery v kúpeľniach, nie je skutočná realita, ale suterén reality

O reality šou sme sa zhovárali s psychologičkou Evou Jaššovou.

Akí ľudia sa hlásia do reality šou typu Big Brother?

Zväčša extroverti, ktorí vyhľadávajú spoločnosť, vzruch a verejné účinkovanie im dáva ďalšiu šancu. Motívom môže byť aj hľadanie úniku zo všednosti, nudy. Môže im imponovať možnosť stať sa „hviezdou", zostanú však zväčša iba medialistami, teda ľuďmi, ktorých vidno v médiách. Na opačnom póle sú tí, ktorí sa vyznačujú nereálne vysokým sebavedomím, nedostatkom sebakritickosti, nedostatkom zábran. Horšie je, ak ich prípadné sklony k exhibicionizmu presiahnu mieru, až strácajú zábrany. To, čo potom ponúkajú, je blízke intelektuálnej nude. Ak to nestačí na upútanie pozornosti, zostáva im ešte nepokrytá vlastná pokožka v domnienke, že je to niečo, čo neobetuje len tak hocikto. Môžu mať dve tváre - svoje horšie i lepšie ja. Otázkou zostáva, ktoré ich stránky má televízia záujem prezentovať. Veď aj profesionálni umelci majú odvrátenú, skrývanú tvár svojej osobnosti - mnohí z nich napríklad prekonali duševnú chorobu, drogujú, sú agresívni, vyzliekajú sa na verejnosti. Ibaže v ich prípade televízia prezentuje ich talent a jeho odvrátenú stranu pred kamerami skrývajú. Závisí to do veľkej miery od pracovníkov televízie, aké limity správania, prezentácie určia. Motiváciou môže byť aj finančný cieľ - zbohatnutie.

Aké typy ľudí to pozerajú?

Predovšetkým tí, čo uprednostňujú pasívne trávenie voľného času - ktosi nazval televízor hanlivo kreténometrom. Mnohí pozerajú tieto typy programov aj zo zvedavosti, ako niečo, čo tu ešte nebolo.

Televízie označili túto zábavu za reality šou, skutočnú zábavu. Čo si o tom myslíte? Takto vyzerá realita?

Program, kde sú ľudia snímaní kamerou v kúpeľni, aj vspálni, nie je realitou, ale skôr akousi sub realitou, teda suterénom reality. Reálnym je totiž práve opačné správanie - normálny, teda reálny človek, ak nazrie do intímneho priestoru iného človeka, jednoducho povie pardon a privrie dvere. Takýto program nám vnucuje vcelku nenormálny, deviantný postoj voyera, ktorý sa pozerá vtedy, keď slušný človek privrie oči.

Sledovanosť je však zväčša vysoká. Prečo?

Sledovanosť nemusí znamenať kladný záujem, mnohí sa možno pritom pohoršujú, rozčuľujú, chcú byť však ‚in' a mať názor na program, ktorému je venovaná toľká pozornosť. Zrejme ľudia, ktorí majú široké záujmy, sa nenechajú vtiahnuť do sledovania programov, ktoré im nerozšíria obzor, neponúknu umelecký zážitok. Spočiatku sú diváci možno zvedaví, láka ich chuť akéhosi zakázaného ovocia - verme však, že sa jeho pachuť čoskoro preje. Nebezpečenstvom však je, že takáto bezduchá potrava zanecháva stopy v našom vnímaní - môže znížiť našu citlivosť na necudnosť, hrubosť a zvýšiť toleranciu na tieto javy aj v bežnom živote. Médiá by mali človeka povznášať, zvyšovať kultúrnosť, prehlbovať ľudskosť a nie pripomínať mu jeho živočíšnu prapodstatu. Takzvaná realita, či skôr suterén reality, ho skôr dehumanizuje, odľudšťuje. V susednom Maďarsku vysiela televízia prednášky vysokoškolských profesorov na rôzne témy v aule, ktoré majú u divákov veľký úspech. To je tiež realita! Akiste je to užitočnejšie, než dávať kamery do intímnych zákutí, aby sa divák nasýtil pohľadom na účinkujúcich vo chvíli straty zábran.

Autor: Text: MIRKA KERNOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 173
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 5 229
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 130
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 671
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 3 441
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 948
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 749
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 479
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Príčina výpadku dodávky energie nebola bezprostredne známa.

Verejný život sa pomaly vrátil do normálu.


TASR
Čínski astronauti, zľava Cchaj Sü-če, Čchen Tung a Liou Jang mávajú z laboratórneho modulu Wen-tchien.

Trojica astronautov na stanici pracovala od októbra 2024.


TASR
Ilustračné foto

Podozrivého zadržali vo Švajčiarsku.


TASR
Ilustračné foto.

Malta je jedinou krajinou Európskej únie so systémom „občianstva za investovanie“.


TASR

Sportnet

Jakub Demek v drese Vegas Golden Knights.

Slovenská reprezentácia sa nerozrastie o ďalších dvoch hráčov zo zámoria.


a 1 ďalší
Hokejisti Spišskej Novej Vsi.

Celkovo je na rekonštrukciu vyčlenených 6,08 milióna eur, z toho investícia mesta je vo výške 1,08 milióna.


SITA
Alexander Zverev.

Problém s elektronickým systémom mal v Madride Alexander Zverev.


Antonín Nekut
Luka Radivojevič v zápase Slovensko - Fínsko na MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Vo výbere najlepších nováčikov zámorskej juniorky sa objavili dvaja Slováci, ktorí bojujú aj na MS v hokeji do 18 rokov 2025.


SkryťZatvoriť reklamu