SME

Využívajú televízie finalistov reality šou?

Súťaž Slovensko hľadá SuperStar sa skončila, speváci sú na turné a na nedostatok záujmu i pracovných ponúk sa už rozhodne nemôžu sťažovať. Počas súťaže to však bolo inak. V čase trvania súťaže nedostávali speváci od televízie nijaký honorár.

Slovenskí finalisti nedostávali od STV žiadne peniaze, zarábať začnú až teraz. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL

Súťaž Slovensko hľadá SuperStar sa skončila, speváci sú na turné a na nedostatok záujmu i pracovných ponúk sa už rozhodne nemôžu sťažovať. Počas súťaže to však bolo inak. V čase trvania súťaže nedostávali speváci od televízie nijaký honorár.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najkontroverznejší z finalistov Robo Mikla sa viackrát vyjadril, že žil na dlh. Z dôvodu, aby mal z čoho žiť, aby splatil dlžoby, kšeftoval s lístkami na priamy prenos súťaže, ktoré dostával pre rodinných príslušníkov. Dostával za ne od 500 do 2500 korún.

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore pre Plus 7 dní povedal: "Žil som v podstate z ničoho. Najesť som dostal, prespať som mal kde a mám pár kamarátov, ktorí mi peniaze požičali. Čo som zarobil? Za nahratie singla Kým vieš snívať sme dostali tisícku. Boli sme len súťažiaci."

Psychologička Eva Jaššová k tomu SME hovorí: "Finalisti SuperStar ako veľmi talentovaní mladí ľudia pripútali k televíznym obrazovkám množstvo divákov. STV sa netajila tým, že na tom zarábala veľké peniaze, dokonca porušovala zákon o reklame. Napriek tomu účinkujúci pracovali len za stravu a ubytovanie. Ale veď to bol systém otrokárskej spoločnosti. Už len obyčajní komparzisti dostanú za hodinu účinkovania v televízii tristo korún!"

Zahradník: Budú milionármi

Finalistom SuperStar vypomáhali finančne rodičia. Samuel Tomeček priznal, že ho rodičia museli v značnej miere sponzorovať. "Televízia s tým v podstate nemá nič spoločné, je to v pravidlách spoločnosti, ktorá ma na SuperStar právo. Ja mám to šťastie, že mi rodičia dávali peniaze, keď som potreboval. Teraz sa mi to snáď vráti."

SkryťVypnúť reklamu

Podľa člena manažmentu STV Branislava Zahradníka speváci vopred vedeli, že v čase trvania reality šou a za priame prenosy, v ktorých účinkujú, nedostanú ani korunu a že s tým musia počítať.

"Televízia sa starala spevákom o kompletný servis, o ubytovanie, stravu, dopravu. Mali okolo seba profesionálny tím, starali sa o nich stylisti, hlasoví pedagógovia. To, že sme im neplatili, je bežná prax. Také sú pravidlá spoločnosti, od ktorej sme projekt kúpili. Kto do toho vstupoval, si toho bol vedomý."

Záhradník zároveň podotýka, že SuperStar finalistom odštartovala kariéru a teraz začnú zarábať veľké sumy. "Minimálne traja alebo štyria z nich budú zarábať milióny. Teraz majú veľmi dobré podmienky, také, ako nemá určite nijaký spevák na Slovensku. Dostávajú 80 percent zo všetkých komerčných výnosov a 20 percent si necháva agentúra."

SkryťVypnúť reklamu

STV vraj žiadnu sťažnosť od finalistov nemala, osobne sa pred nimi nesťažoval ani Robo Mikla. "Tento problém mal akurát on, ale nám ho nehovoril. Možno si to riešil tým, ako nakladal s lístkami, ktoré dostávali finalisti SuperStar. To už však nie je náš problém."

Rybníček: Máme jemný zisk

Na podporu jedenástich finalistov súťaže Slovensko hľadá SuperStar minuli Slováci približne 70 miliónov korún. Jeden hlas, poslaný formou SMS správy, stojí 12 korún. Počas desiatich finálových kôl prišlo do hlasovania spolu 5 855 270 hlasov.

Ďalšie milióny korún Slováci minuli počas semifinálových kôl, keď hlasovali o tom, kto postúpi do prvej jedenástky najlepších spevákov. Počet hlasov počas piatich semifinálových kôl stúpal z 200-tisíc k takmer 400-tisíc.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade SuperStar sa po odpočítaní 19-percentnej DPH suma za esemesku rozdeľuje medzi držiteľa licencie a prevádzkovateľa ( televíziu), mobilného operátora, a firmu, ktorá zabezpečuje spočítavanie esemesiek. Konkrétne podiely sú obchodným tajomstvom.

Televízia navyše zarobila na reklame. Richard Rybníček pre denník Nový Čas povedal, že SuperStar bude "jemne zisková".

Robo Mikla prípadné zneužívanie Slovenskou televíziou ešte pred začiatkom finále komentoval: "Je to reality šou, teda biznis. Televízia na tom získa možno niekoľkonásobne viac ako ja, hoci by som sa dostal do prvej päťky. Ale neriešim to. Beriem to ako príležitosť."

Michaela Suríniová z Dievčaťa za milión povedala: "Bol to môj risk a chcela som z toho vyťažiť čo najviac. Určite na mne televízia zarobila - zrejme aj viac ako bol milión pre víťazku. Rovnako ako si pomohla televízia, to však pomohlo aj nám."

SkryťVypnúť reklamu

Českí finalisti SuperStar sú už milionármi

Najznámejší finalisti súťaže Česko hľadá SuperStar sa stali do pol roka od skončenia súťaže milionármi. Tretí v súťaží, devätnásťročný Sámer Issa, mal už vtedy zarobený milión, momentálne počíta svoj zárobok do štyroch miliónov. Vyplýva to z výpočtov za predaj cédéčiek a za honoráre za vystúpenia.

Issa predal už po troch týždňoch od vydania svojho cédečka 30-tisíc nosičov a 6-tisíc 754 kaziet. Jeho manažér Honza Musil SME povedal, že do spevákovho vrecka ide 18 až 20 percent, to znamená, že zarobil za ten čas 1 milión 180-tisíc českých korún.

Čo sa týka vystúpení, ktoré nie sú charitatívneho charakteru, účasť na spoločných koncertoch speváka stojí podľa Musila okolo 70-tisíc korún a v prípade, že ide o samostatné, trištvrtehodinové vystúpenie, účtuje si 100-tisíc korún. (mt)

SkryťVypnúť reklamu

Televízie Joj a Markíza súťažiacim platia

Na rozdiel od Slovenskej televízie JOJ i Markíza svojim súťažiacim za účinkovanie v reality šou platia.

Vedúca PR televízie Markíza Ivana Semjanová hovorí, že účastníci šou Mojsejovci mesačne dostávajú minimálnu mzdu: "Je to 6200 korún, pretože súťažiaci nemôžu počas reality šou pracovať a mnohí z nich si vybavili neplatené voľno. O týchto podmienkach súťažiaci vedeli. Museli s nimi súhlasiť, keď podpisovali zmluvu." Z toho si podľa Semjanovej súťažiaci uhrádzajú nákupy potravín či hygienických potrieb.

Riaditeľ pre PR & promotion televízie JOJ Ľudovíta Tóth hovorí, že peniaze dostávali aj súťažiace v reality šou Dievča za milión a dostávajú ich aj miliónoví tanečníci. "Tí, ktorí sú v hre, majú každý týždeň vreckové vo výške pár tisíc korún," konštatuje. Podľa finalistky Dievčaťa za milión Zuzany Panczovej to bolo okolo tri- až štyritisíc korún týždenne. Okrem toho majú takisto ako súťažiaci rovnako ako v SuperStar zabezpečenú stravu, ubytovanie a dopravu. (oba)

SkryťVypnúť reklamu

Autor: SAŠA OBUCHOVÁ, edi

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 064
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 563
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 267
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 444
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 612
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 562
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 278
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu