Brno 23. marca (TASR) - Dovedna šesť podnetov občanov na zrušenie letného času dostal verejný ochranca práv ČR Otakar Motejl. Podľa zákona sa môže ombudsman v tejto záležitosti obrátiť na Ústavný súd, ak dokáže, že letný čas má vplyv na zdravie občanov Českej republiky.
Podľa novely zákona o Ústavnom súde som oprávnený podať návrhy na zmeny alebo zrušenie podzákonných noriem, medzi ktoré patrí aj vyhláška o letnom čase," uviedol dnes pre TASR Otakar Motejl. Zdôraznil, že však musí zvážiť všetky argumenty, do akej miery sú skutočne v rozpore s ústavou a Listinou základných práv a slobôd.
Podnetom pekára Stanislava Pecku zo Sobětuch v Chrudimskom kraji, ktorý sa už niekoľko rokov usiluje o zrušenie letného času, sa chce ombudsman zaoberať. "Mojou povinnosťou je preštudovať argumenty nespokojných občanov. S Peckom sa chcem stretnúť a vyžiadať si aj stanoviská odborníkov z Akadémie vied," povedal Motejl. Ak sa potvrdí, že zmena času škodí zdraviu, môže sa odvolať na porušovanie práva na ochranu zdravia.
"Samotný fakt, že letný čas je nepopulárny, nestačí. Musím byť vnútorne presvedčený, že túto myšlienku môžem pred Ústavným súdom obhájiť," poznamenal a pripustil, že pozná mnoho ľudí, ktorí sa sťažujú na zdravotné problémy v súvislosti so zmenou letného času.
Pripustil, že v prípade zrušenia vyhlášky by sa ČR stala jedinou krajinou v Európe, ktorá ju nemá, čo by mohlo v praxi priniesť "turisticky zaujímavé zmätky". Podľa neho Európa nie je v čase jednotná, niektoré krajiny menia čas po šiestich mesiacoch a iné majú sedem mesiacov zimný čas. "Z toho vyplýva, že ak sú odchýlky, neznamená to koniec sveta," poznamenal Motejl.
(spravodajkyňa TASR Dana Meissnerová) vk ed