Finalistky súťaže Dievča za milión hore ako zdatné kandidátky na moderátorky a dole s psychológom Dušanom Fabiánom. Dievčatá potrebujú jeho rady - stretávajú sa raz v týždni na tri hodiny.
"Koná sa to vždy pred vysielaním nočnej relácie Píplmeter," hovorí moderátor Michal Hudák. "Aj z dôvodu, aby si dievčatá najskôr vyrozprávali prípadné nezrovnalosti medzi sebou a na obrazovke ich pomenovávali vecne."
Sedením s psychológom sa odbúrava okrem stresu aj psychická záťaž z uzatvorenej komunity.
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
a PAVOL MAJER
Televízny typ reality šou je len pre extrovertné povahy. Teóriu psychológov potvrdzujú nielen vyradení, ale aj úspešní súťažiaci, ktorí sa bez ujmy adaptovali do bežného života alebo do sveta slávy a peňazí.
Psychologička Gabriela Herényiová hovorí: "Introvert by sa mal snažiť presadiť skôr tam, kde to nie je o náhode či o sympatiách."
Psychologička Eva Jaššová: "Extrovert je rád, že si ho všímajú, introvertovi je sláva skôr na príťaž. Život známeho človeka môže byť všeobecne únavný a stresujúci, sláva človeku často nedovoľuje uvoľniť sa."
Klasickým príkladom nezvládnutia stresu v prípade víťazstva je česká SuperStar Aneta Langerová. Tamojšia porotkyňa Gabriela Osvaldová ju klasifikovala ako nenápadný, hanblivý typ, typický introvert. Langerová sa dnes nezúčastňuje na žiadnych vystúpeniach finalistov SuperStar ani českých stálic a profiluje sa ako rocková speváčka, čo sa chce vymaniť akémukoľvek spájaniu so súťažou.
V prípade slovenských reality šou je naopak príkladom nekomplikovanej adaptácie so súťažou väčšina finalistiek Dievčaťa za milión. Ide o klasické extrovertné typy - študentky umeleckých škôl (Olasová, Ivanková, Suchoňová), modelky (Suríniová) alebo dobrodružné povahy (Uličná, Panczová).
Sláva a zmena osobnosti
Každý z nich však na chvíľu podľahnú zmene osobnosti. Ani extrovertné povahy sláva neochráni pred zmenou správania. Sláva je podľa psychológov stres a treba byť na ňu pripravený. Najhoršie je stať sa slávnym zo dňa na deň, čo je v reality šou bežné.
Herényiová: "Ak sa niekto dostane do centra diania, zrazu nevie, ako sa má správať. Väčšinou sa stáva neprirodzeným. Jednoduchšie je to napríklad u športovcov, ktorí sa o úspech dlhodobo snažia. Štyri roky sa pripravujú na olympiádu, a potom vyhrajú medailu. V opačnom prípade je sláva krátka a prchavá."
Úspešní súťažiaci slovenských reality šou zatiaľ vnímajú prvé dotyky s popularitou pozitívne, rovnako ako ich okolie. Od konečných verdiktov ich delí niekoľko týždňov až mesiacov. Podľa psychológov príde najväčší nápor na psychiku s víťazstvom.
Kandidát na SuperStar Miro Jaroš: "Ľudia ma spoznávajú na ulici. Keď sa idem najesť, okolo sediaci pozorujú aj to, ako si kladiem k ústam hamburger. No zatiaľ je to príjemné."
Dievčatá za milión - Karin Olasová: "Sú to neuveriteľné životné skúsenosti, naučila som sa prekročiť všetky svoje hranice." Katarína Ivanková: "Predtým som sa vôbec nevedela brániť. Teraz sa stávam akoby človekom bez chrbtovej kosti." Lucia Uličná: "Viac rozmýšľam o tom, čo kedy povedať." Michaela Suríniová: "Neprotestujem, keď ma niekto požiada o autogram, je to príjemné." (nim, mat)