á by si mohla vyžiadať milióny obetí.
Trojdňové rokovania sa konajú pod patronátom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Popredný zdravotnícky predstaviteľ OSN David Nabarro pred začatím rozhovorov uviedol, že od predstaviteľov rezortu zdravotníctva a veterinárneho lekárstva očakáva návrhy účinného plánu na zabránenie možnej katastrofy.
Súčasťou globálneho programu by mali byť investície do veterinárnych služieb, ako aj vedecká spolupráca vo vyvíjaní účinnej vakcíny a sprostredkovanie rozhovorov medzi spoločnosťami na výrobu liekov o sprístupňovaní existujúcich antivirotík.
Nabarro dodal, že Svetová banka plánuje navrhnúť vytvorenie finančného fondu na podporu krajín aj inštitúcií v ich reakcii na prípadné vypuknutie krízy.
Od konca roka 2003 zasiahol vírus vtáčej chrípky v Ázii nielen hydinu, ale aj človeka. Na následky tohto nebezpečného ochorenia zomrelo v oblasti už viac ako 62 ľudí. Väčšina obetí bola v blízkom kontakte s nakazeným vtáctvom, experti sa však obávajú, že vírus by mohol zmutovať do podoby, v ktorej by sa ľahko šíril medzi ľuďmi a mohol by spôsobiť aj globálnu pandémiu.
V Európe sa vírus vtáčej chrípky typu H5N1 objavil už v Turecku, Rumunsku, Chorvátsku a v európskej časti Ruska.
Svetová banka dnes vo svojom vyhlásení v Ženeve uviedla, že možná pandémia vtáčej chrípky by mohla industrializované krajiny stáť 550 miliárd dolárov (vyše 18 biliónov Sk).
Doterajšie štúdie a výskumy chrípkových pandémií preukázali, že podľa odhadov by si nová pandémia mohla vyžiadať sto až dvestotisíc ľudských životov iba v Spojených štátoch amerických a spôsobiť tým krajine ekonomické straty vo výške od sto do dvesto miliárd dolárov.
"Ak vychádzame z prípadu USA, strata pre všetky rozvinuté krajiny by mohla predstavovať 550 miliárd dolárov. Svetové straty by samozrejme dosiahli oveľa väčšiu výšku vzhľadom na dopad možnej pandémie na rozvojové krajiny," uvádza Svetová banka vo svojom vyhlásení.