Mar del Plata 6. novembra (TASR) - Lídrom 34 krajín Severnej a Južnej Ameriky sa na summite v Argentíne tento víkend nepodarilo dohodnúť na obnovení uviaznutých rozhovorov o vytvorení celoamerickej zóny voľného obchodu - FTAA (Free Trade Area of the Americas).
Deklarácia summitu obsahuje dve protichodné stanoviská: v jednom sa 29 krajín pod vedením USA a Mexika vyslovilo za pokračovanie rokovaní o FTAA od apríla, ďalších päť štátov však vyhlásilo, že zatiaľ neexistujú podmienky pre vytvorenie najväčšej obchodnej zóny sveta.
Záverečné vyhlásenie prišlo po dlhých rozhovoroch za zatvorenými dverami, ktoré oddialili ukončenie summitu o osem hodín. Takmer všetci lídri, vrátane prezidenta USA Georgea W. Busha, odišli zo summitu v sobotu ešte počas týchto diskusií.
Proti obnoveniu rokovaní o FTAA vystúpili tisíce ľudí na sčasti násilných protestoch, ako aj Brazília, Argentína, Uruguaj, Paraguaj a Venezuela. Kolumbia sa dobrovoľne prihlásila, že sa pokúsi budúci rok sprostredkovať konsenzus.
Rozhodnutie uzavrelo týždeň napätia medzi USA, iniciátorom zóny voľného obchodu, a Venezuelou, ktorej prezident Hugo Chávez viedol odporcov tohto plánu a summit označil za úspešný. Predtým opakovane ohlasoval úmysel "pochovať" FTAA.
Americký poradca pre národnú bezpečnosť Stephen Hadley sa snažil znížiť význam rozporov, keď uviedol, že nie je nevyhnutné, aby bola na každom summite dosiahnutá dohoda.
"Všetkých 34 krajín v skutočnosti hovorilo o zlepšení obchodu a FTAA, uznajúc existujúce výzvy," povedal novinárom počas letu do Brazílie, kde bude Bush hľadať podporu pre projekt u prezidenta Luiza Inacia Lulu da Silva.
Podľa USA by zóna voľného obchodu otvorila Američanom nové trhy a zároveň priniesla do Latinskej Ameriky prosperitu a pracovné miesta. Odporcovia však tvrdia, že by obyvateľov kontinentu uvrhla do otroctva veľkých korporácií.
Brazília bola proti skorému obnoveniu rozhovorov o FTAA, keďže sa chce sústrediť na rokovania o globálnom obchode na úrovni WTO. Mexický prezident Vicente Fox uviedol, že 29 krajín želajúcich si obnovenie rozhovorov by malo vytvoriť zónu voľného obchodu bez zvyšných piatich štátov.