Belehrad 5. novembra (TASR) - Predstaviteľ srbskej vlády dnes vyzval opozičnú Demokratickú stranu (DS) na to, aby ukončila bojkot republikového parlamentu a umožnila Skupštine vypracovať široko podporovanú stratégiu pre nastávajúce rokovania o budúcom štatúte Kosova.
Vlajko Senič, podpredseda Srbského hnutia obnovy (SPO) z menšinovej vládnej koalície, vyhlásil, že 32 poslancov DS by sa malo vrátiť na svoje posty v 250-člennom parlamente.
DS začala zasadania parlamentu bojkotovať v októbri na protest proti politike premiéra Vojislava Koštunicu. Ten podľa nich zradil ideály ľudového povstania z 5. októbra 2000, ktoré zvrhlo režim vtedajšieho juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča.
Koštunica medzičasom vyhlásil, že bojkot bol unáhlený a vyzval DS, aby rozhodnutie zvážili. Návrat demokratov by bol osobitne dôležitý vzhľadom na to, že parlament sa nastávajúci týždeň zíde na špeciálnom zasadaní venovanom Kosovu.
Očakáva sa, že Koštunica požiada parlament o podporu svojej pozície, podľa ktorej by mali kosovskí Albánci získať plnú autonómiu na Belehrade - nie však územnú nezávislosť.
"Je zodpovednosťou všetkých demokratických strán, aby spojili sily pre spoločné dobro a v záujme krajiny," povedal Senič s tým, že rozhovory o Kosove "rozhodnú o budúcnosti a životoch tisícok Srbov" v provincii.
Kosovo, oficiálne súčasť Srbska a Čiernej Hory (SČH) - voľnej únie, na ktorú sa vo februári 2003 transformovala Juhoslávia -, je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu, ktorými aliancia zasiahla do konfliktu medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu.
Albánci tvoria 90 percent dvojmiliónovej populácie provincie a trvajú na nezávislosti, čo však srbská strana odmieta. Belehrad navrhuje riešenie "viac ako autonómia, menej ako nezávislosť", pričom trvá na udržaní provincie v súčasných hraniciach.
Organizáciou Spojených národov sprostredkované rokovania o budúcom štatúte provincie sa majú začať v najbližších dňoch.