Kopernika, ktorý zomrel v roku 1543 vo veku 70 rokov, pochovali v katolíckej katedrále v meste Frombork, vzdialenom 300 kilometrov severne od Varšavy. Vedúci archeologického tímu Jerzy Gassowski sa domnieva, že spolu so štyrmi kolegami v auguste - po roku pátrania v hrobkách v krypte chrámu - objavili lebku vedca a kňaza, ktorý prišiel s prevratnou myšlienkou, že Zem sa točí okolo Slnka.
"Môžeme si byť takmer na 100 percent istí, že je to Kopernik," uviedol Gassowski v rozhovore pre tlačovú agentúru Associated Press.
Po zrekonštruovaní lebky súdnymi znalcami sa ukázalo, že tvárová časť korešponduje s dochovaným opisom a Kopernikovým autoportrétom, na ktorom sa zobrazil aj so zlomeným nosom. Na lebke je aj stopa po reznej rane nad ľavým okom, ktorá zodpovedá jazve zachytenej na spomínanom obraze. Podľa ďalších znakov experti dospeli k záveru, že lebka patrila mužovi, ktorý zomrel vo veku okolo 70 rokov.
Hrob, v ktorom sa našla lebka, bol vo veľmi zlom stave a mnohé z kostí sa ani nepodarilo nájsť. Aj vzhľadom na to sa vedci chcú pokúsiť nájsť Kopernikových príbuzných, aby mohli porovnať DNA, upresnil Gassowski.
Objavom, že nie Zem, ale Slnko je stredom vesmíru, a že Zem je len jednou z planét, čo okolo neho obiehajú, Kopernik úplne rozmetal tradičnú, platnú a nedotknuteľnú ptolemaiovskú náuku o svetovej sústave, ktorá tvrdila, že stredom vesmíru je Zem. Katolíckou cirkvou bola táto téza považovaná za jedinú správnu.
2 pel