Rím 3. novembra (TASR) - Talianske tajné služby v januári 2003 upozornili Spojené štáty, že zväzok dokumentov o údajnej dohode o nákupe uránu medzi Irakom a Nigerom bol falošný. Informoval o tom dnes taliansky senátor Massimo Brutti.
"Zhruba v rovnakom čase ako prejav o stave únie (tajná služba SISMI) informovala, že zväzok nezodpovedá pravde," povedal Brutti novinárom po tom, ako si parlamentný výbor vypočul brífing šéfa SISMI Nicola Pollariho. Hovoril o prejave amerického prezidenta Georgea W. Busha niekoľko týždňov pred začiatkom vojny.
Tvrdenie, že Saddám Husajn sa snažil získať urán z Afriky, použili USA a Británia v rámci argumentácie za vojenský zásah proti jeho režimu. Spravodajské informácie podporujúce toto tvrdenie boli neskôr posúdené ako nespoľahlivé.
Pollari požiadal parlament o vypočutie po tom, ako denník La Repubblica minulý týždeň napísal, že Taliansko dalo Spojeným štátom a Británii dokumenty popisujúce údajnú irackú dohodu o nákupe 500 ton uránového koncentrátu z Nigeru, o ktorých vedelo, že boli falošné.
La Repubblica, ostrý oponent premiéra Silvia Berlusconiho, tvrdila, že po útokoch z 11. septembra 2001 bol Pollari pod silným tlakom Berlusconiho, aby prispel k pátraniu po zbraniach hromadného ničenia v Iraku.
Berlusconi v rozhovore pre dnešné vydanie konzervatívneho denníka Libero uviedol, že Taliansko nedalo Spojeným štátom žiadne dokumenty o tejto záležitosti. Dodal, že tvrdenia novín La Repubblica sú nebezpečné pre Taliansko, pretože "ak by sa im malo veriť, boli by sme pokladaní za podnecovateľa" vojny v Iraku.
Tvrdenie o dohode Iraku s Nigerom je tiež v USA v centre škandálu okolo úniku totožnosti tajnej agentky CIA, ktorý otriasol vládou Busha a viedol k obžalobe bývalého šéfa viceprezidentovho štábu Lewisa Libbyho z bránenia výkonu spravodlivosti, krivej prísahy a falošnej výpovede.
Únik identity agentky Valerie Plamovej bol považovaný za súčasť pokusu vlády zdiskreditovať jej manžela, bývalého veľvyslanca Josepha Wilsona. Ten obvinil vládu Busha zo skresľovania spravodajských informácií o irackých zbraniach po tom, ako pri svojom vyšetrovaní dospel k záveru, že tvrdenia o pokuse Iraku získať urán z Nigeru sú nepodložené.