Brusel 3. novembra (TASR) - Británia dnes iniciovala obnovenie rokovaní o budúcom rozpočte Európskej únie. Podľa účastníkov schôdzky zástupcov britského predsedníctva s veľvyslancami členských krajín však nenastal žiaden pokrok, keďže jednotlivé krajiny sa držia svojich pozícií.
Diplomati uviedli, že britský minister zahraničných vecí Jack Straw pravdepodobne predstaví veľmi očakávaný nový návrh finančného výhľadu EÚ na roky 2007-13 v pondelok na stretnutí šéfov diplomacií v Bruseli s cieľom dosiahnuť dohodu do konca roka.
Britská vláda sa nachádza v ťažkej situácii, keďže musí viesť rokovania o rozpočte a zároveň obhajovať tzv. britskú zľavu z príspevkov do rozpočtu EÚ, ktorá je naďalej patrí k hlavným sporným bodom.
Dva mesiace pred koncom britského predsedníctva premiér Tony Blair minulý týždeň na summite partnerov z ďalších členských krajín vyzval, aby urýchlili rokovania o rozpočte uviaznuté od júna.
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso žiadal Blaira o obnovenie rozhovorov s varovaním, že neschválenie rozpočtu do konca roka môže ohroziť distribúciu finančnej pomoci pre desať nových členských štátov, ako aj pomoci chudobným krajinám Afriky.
Francúzsko a Británia sú naďalej v centre sporu okolo rozpočtu únie. Francúzsky prezident Jacques Chirac minulý týždeň zopakoval, že neprijme ďalšie zníženie poľnohospodárskych dotácií, ktoré žiada Londýn výmenou za vzdanie sa svojej zľavy z príspevkov.
Nemecko medzitým potvrdilo, že do rozpočtu EÚ neponúkne vyššie príspevky, keďže doma sa musí držať úsporného rozpočtu pre riešenie pomalého hospodárskeho rastu a vysokej nezamestnanosti.
Proti návrhu, ktorý vyčleňuje na výdavky EÚ pre roky 2007-13 asi 870 miliárd eur, sú tiež Holandsko, Švédsko a Dánsko. Žiadajú, aby boli financie dávané farmárom presmerované na posilnenie výskumu, vývoja a vzdelávania.
Podľa Blaira sa lídri zhodujú na potrebe ekonomickej reformy EÚ a to by mohlo byť rámcom pre novú dohodu o rozpočte. Široko podporujú vytvorenie fondu na pomoc pracovníkom v odvetviach zasiahnutých nezamestnanosťou v dôsledku globálnej konkurencie.
Blair sa domnieva, že spoločná poľnohospodárska politika pokrývajúca asi 40 percent rozpočtu EÚ je plytvaním peňazí, ktoré by mali byť investované do vedy, technológií a vzdelávania.