Londýn 3. novembra (TASR) - Ani teroristické útoky s využitím zbraní hromadného ničenia, vrátane jadrových, nevylučuje podľa informácie dnešného vydania londýnskeho denníka Daily Telegraph niekdajší šéf britskej zahraničnej rozviedky MI6 sir Richard Dearlove.
Podľa jeho názoru júlové útoky na dopravnú sieť britskej metropoly Londýna nepredstavovali najhorší možný teroristický čin. Ako uviedol odborník na seminári o terorizme, aj keď spomínané explózie vyhasili životy mnohých ľudí, neboli teroristickou akciou strategického rozsahu, ale lokálne plánovanou a realizovanou operáciou.
Sir Richard Dearlove upozornil, že môže dôjsť aj k podstatne hrozivejším útokom a dodal, že teroristi sa prostredníctvom internetu môžu dostať k mimoriadne nebezpečným technológiám.
Niet pochýb o tom, že niektoré subjekty teroristickej siete al-Káida sa mimoriadne zaujímajú o technológiu biologických, chemických, rádiologických a nakoniec aj nukleárnych zbraní, konštatoval britský expert. Zároveň poznamenal, že aj keď ich ešte nevyužili pri teroristických útokoch, skôr alebo neskôr sa to pravdepodobne stane.
Páchateľov júlových londýnskych útokov údajne už rok pred samotnou teroristickou akciou sledovali agenti britských tajných služieb, ktorí však s ich monitoringom prestali, keďže dospeli k záveru, že nepredstavujú priamu hrozbu. O tom informuje dnes iný londýnsky denník - Daily Mirror.
Útočníci figurovali podľa informácie, ktorá sa odvoláva na nemenované policajné zdroje, na zozname stovky islamských fanatikov. S ich sledovaním prestali agenti po týždňoch, keď si nevšimli nič, čo by vzbudzovalo ich osobitnú pozornosť.
Páchatelia sa vraj nesprávali podozrivo ani bezprostredne pred útokmi. Jeden z nich deň pred akciou hral kriket s priateľmi a niekoľko hodín pred tým, ako sa paralelne s kolegami vyhodil do vzduchu, absolvoval na jednej z čerpacích staníc hádku s pokladníkom kvôli údajne chýbajúcim peniazom pri zúčtovaní platby za čerpaný benzín. O tom svedčí záznam z kamery umiestnenej na tomto pracovisku.
6 le dem