Londýn 19. februára (TASR) - Britská vláda dnes kritizovala plán na redukciu skleníkových plynov, ktorý predložil americký prezident George W. Bush ako alternatívu ku Kjótskemu protokolu.
Bushov návrh vychádza z predpokladu znižovania emisií v závislosti od ekonomickej výkonnosti. Tento princíp má podľa Washingtonu zabrániť "trestaniu najrozvinutejších krajín", zatiaľ čo Kjóto podľa USA nútilo znižovať emisie len priemyselné mocnosti, zaostalé štáty ich mohli zvyšovať.
USA zverejnili plán boja proti globálnemu otepľovaniu rok po tom, ako odstúpili od Kjótskeho protokolu z roku 1997.
Bushov plán kritizovalo už niekoľko priemyselne vyspelých štátov, kritika zo strany Veľkej Británie - často spoľahlivého spojenca Washingtonu - je však zriedkavejším javom.
"Keďže ich ekonomika by mala výrazne rásť, výsledkom ich zámeru bude rastúce množstvo emisií skleníkových plynov... to je v kontraste s redukciou skleníkových plynov, na ktorej sa v Kjótskom protokole dohodli iné vyspelé krajiny sveta, ako aj so sedempercentnou redukciou, s ktorou v tom období súhlasili USA," uviedla britská ministerka životného prostredia Margaret Beckettová.
Podľa Beckettovej zostáva Kjótsky protokol pre Veľkú Britániu aj naďalej jediným základom, na ktorom možno stavať pri prijímaní ďalších krokov v oblasti klimatických zmien. Británia sa spolu so svojimi európskymi partnermi chystá protokol čoskoro ratifikovať, uviedla ministerka.
Beckettovej vyjadrenie krátko nato ocenilo environmentálne združenie Priatelia Zeme, ktoré privítalo skutočnosť, že Londýn "sa nedal obalamutiť Bushovým podvodom".
1 20 sla pel