Tokio 1. novembra (TASR) - Japonsko - známe ako jedna z najrýchlejšie starnúcich populácií na svete - prijalo dnes zákon, ktorého cieľom je zamedziť hrubému zaobchádzaniu so staršími ľuďmi.
Ide o jeden z prvých krokov vlády v Tokiu v úsilí vysporiadať sa s problémom, ktorý podľa expertov dostáva čoraz väčšie dimenzie.
Zneužívanie starých ľudí je v Japonsku bežné, avšak vlaňajšie zverejnenie prvých správ o jeho existencii hlboko otriasli spoločnosťou, ktorá si starých ľudí uctieva dokonca osobitným sviatkom.
Nový zákon, ktorý začne platiť v apríli budúceho roku, bude ochraňovať práva starších ľudí. Zákon stanovuje povinnosť ľudí, ktorí o násilí páchanom na starých osobách vedia, aby o týchto prípadoch informovali policajné orgány.
"Japonské úrady nakoniec prijali rovnaké štandardy ako iné národy na svete," povedal novinárom Sódži Tanaka, profesor tokijskej Univerzity Nihon - jeden z najpoprednejších japonských odborníkov na otázky prestarnutej populácie a zneužívanie starých ľudí.
Podľa znenia nového zákona je "hrubé zaobchádzanie" definované ako útok, ktorý môže spôsobiť fyzické zranenia. Môže ísť však aj o slovné útoky, neprimerané správanie a nepatričné zaobchádzanie s majetkom staršej osoby.