Brisbane 1. novembra (TASR) - Zástupcovia Rady pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC) sa počas zasadania v austrálskom Brisbane zhodli na možnosti vytvoriť ázijsko-pacifickú operačnú jednotku, ktorá by v prípade potreby pomohla izolovať ohniská vírusu vtáčej chrípky.
Ako informoval hovorca konferencie, experti členských štátov APEC neprijali žiadne špecifické odporúčanie pre šéfov štátov a vlád, ktorí sa o dva týždne stretnú v Južnej Kórei. Napriek tomu je odhodlanie bojovať so šírením vtáčej chrípky veľmi veľké a väčšina zúčastnených krajín má rôznorodé epidemické plány, dodal hovorca.
Vírusom H5N1 sa v Ázii doteraz infikovalo 122 ľudí, pričom 62 z nich zomrelo, čo znamená viac ako 50-percentnú úmrtnosť. Vedci sa obávajú, že vírus vtáčej chrípky by mohol zmutovať a stať sa ľahko prenosným z človeka na človeka. V takom prípade by mohli zomrieť milióny ľudí a vážne zasiahnutá by bola aj ekonomika: zastavil by sa pohyb ľudí i tovarov, obchodné aktivity i základné služby.
Vtáčia chrípka primárne postihuje vtáky, hlavne hydinu. Mnoho odborníkov sa preto domnieva, že pre zastavenie šírenia choroby je kľúčové kontrolovať jej rozsah u hydiny. Pripomínajú, že milióny chovateľov v Ázii a Afriky žijú v tesnom susedstve hydiny, čo zvyšuje riziko prenosu zmutovaného vírusu vtáčej chrípky z hydiny na ľudí a vypuknutie pandémie. Experti v tejto súvislosti upozorňujú na nezastupiteľnú rolu regionálnych organizácií, ktorí by sa mohli podieľať na preventívnych opatreniach a zasiahnuť v prípade prenosu zmutovaného vírusu na človeka.
Zástupcovia ázijských a tichomorských štátov nevylučujú ani uzavretie štátnych hraníc ako súčasť preventívnych opatrení v boji proti rozširovaniu vtáčej chrípky. Niektoré krajiny si vytvorili zásoby protivírusových liekov pre ľudí, ktorí sú nevyhnutní - napr. pre zdravotníkov.