Ako informoval dnes v Bukurešti rumunský minister poľnohospodárstva Gheorhge Flutur, uhynutú labuť našli v regióne jazier Sinoe a Razelm neďaleko Čierneho mora. Divú hus, v ktorej telesných pozostatkoch testy potvrdili prítomnosť vírusového kmeňa H5, objavili v okolí obce Vadul Oii v povodí starého dunajského koryta, takisto na juhovýchode Rumunska.
Na začiatku októbra rumunské veterinárne orgány odhalili a neskôr zlikvidovali ohnisko vtáčej chrípky v obciach Ceamurlia de Jos a Maliuc v dunajskej delte.
Napriek tomu, že v oblastiach, v ktorých teraz objavili uhynuté vtáky, zatiaľ nemožno hovoriť o ohnisko vtáčej chrípky, úrady podnikajú nevyhnutné preventívne opatrenia, vrátane kontroly domácky chovanej hydiny, podčiarkol rumunský minister.
Ďalšie ohnisko vtáčej chrípky objavili v Thajsku, keď bangkocký inštitút, zriadený v súvislosti s šírením ochorenia, preukázal prítomnosť vírusu v provincii Kalashin na severovýchode krajiny.
Thajskí zdravotníci sú vo zvýšenej pohotovosti od 20. októbra, keď sa verejnosť dozvedela, že si vtáčia chrípka vyžiadala život 48-ročného muža, ktorý žil asi 100 km západne od hlavného mesta - v provincii Kanchanburi, kde sa predtým objavili nové prípady výskytu vtáčej chrípky u hydiny. V Thajsku zomrelo doteraz na vtáčiu chrípku 13 ľudí.
Ďalšia krajina juhovýchodnej Ázie - Vietnam - požiadala medzičasom na zdravotníckej konferencii členských krajín Rady pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC) v austrálskom Brisbane o ďalšiu pomoc v boji proti vtáčej chrípke. Námestník ministra zdravotníctva Bui Ba Bong vyčíslil pomoc, ktorú jeho krajina potrebuje, na ďalších 50 miliónov dolárov.