Washington 19. februára (TASR) - Americké ministerstvo obrany (Pentagón) plánuje poskytovať zahraničným médiám aj falošné informácie. Ide o súčasť novej snahy ovplyvniť postoje verejnosti a tvorcov politiky v iných krajinách. Informovalo o tom dnešné vydanie denníka New York Times.
Nedávno vytvorený vojenský Úrad pre strategický vplyv navrhuje ďalšie rozšírenie obvyklého postupu šírenia informácií v nepriateľských krajinách. Podľa denníka však odporúča aj dodávanie informácií spojeneckým krajinám na Blízkom východe, v Ázii či dokonca v západnej Európe.
Úrad zriadili krátko po teroristických útokoch z 11. septembra v reakcii na obavy vlády z toho, že USA strácajú v zahraničí podporu verejnosti pre ich "vojnu" proti terorizmu.
Ako New York Times dodávajú, plány nedostali konečné schválenie Bieleho domu. Podľa viacerých kritikov by mohli naštrbiť dôveryhodnosť informácií, ktoré otvorene poskytujú pracovníci tlačového úradu Pentagónu.
Pentagón sa už v minulosti podieľal na propagandistickej vojne proti režimu Talibanu v Afganistane, a to prostredníctvom letákov zhadzovaných z lietadiel a prostredníctvom rozhlasového vysielania.
Na verejnosť preniklo iba málo o úrade strategického vplyvu. Dokonca aj mnohí činitelia Pentagónu a poradcovia členov kongresu nevedia takmer nič o zámeroch nového úradu, ktorý podľa denníka New York Times vedie brigádny generál Simon P. Worden. Ten si podľa denníka prizval na pomoc vo Washingtone sídliacu medzinárodnú konzultačnú firmu Rendon Group. Firmu vedie John W. Rendon mladší - niekdajší poradca prezidenta Jimmyho Cartera. Firma dostáva od Pentagónu za služby mesačne 100.000 dolárov, informuje New York Times. V minulosti už Rendon Group poskytla služby Ústrednej spravodajskej službe, kráľovskej rodine v Kuvajte, opozičnej skupine Iracký národný kongres a ďalším.
(spolupracovník TASR William Guard) vk pel