Na palube vojenského lietadla pristálo na kábulskom letisku asi 50 vojakov. Príchod ďalších 100 Grékov sa očakáva v nasledujúcich niekoľkých dňoch.
Príslušníci gréckej armády budú pôsobiť v rámci medzinárodných mierových síl ISAF, ktoré dohliadajú na bezpečnosť v afganskej metropole Kábul.
Medzinárodné sily na čele s Veľkou Britániou sú zložené z približne 4000 vojakov zo 17 krajín. ISAF sú podporou pre krehkú dočasnú vládu premiéra Hamída Karzaja, zostavenú po páde fundamentalistického hnutia Taliban.
Medzi Grékmi v ISAF sú príslušníci námorníctva a špeciálnych jednotiek a ženisti.
Mierový prápor pre Afganistan sa medzitým pripravuje aj v Kazachstane. O vstup doň aj napriek varovaniam zo strany skúsených veteránov sovietskej vojny v Afganistane prejavili záujem stovky Kazachov.
Ako tento týždeň oznámili kazašské oficiálne zdroje, tréning už podstupuje asi 500 osôb. Približne polovicu z nich tvoria príslušníci kazašských špeciálnych služieb a zvyšok sú žoldnieri. Konečná zostava práporu by mala byť známa 1. apríla.
Žoldnieri, ktorí budú pôsobiť v novovzniknutej jednotke, zarobia mesačne asi 600 dolárov, čo predstavuje zhruba štvornásobok priemernej mzdy v tejto bývalej sovietskej republike.
Podľa veteránov sovietskej vojny v Afganistane z 80. rokov, ktorá sa skončila ponižujúcou porážkou sovietskej armády, však byť vojakom v nevyspytateľnom Afganistane nestojí za žiadne peniaze.