Milan Lasica a Tono Popovič. Obaja mali k Filipovi blízko - nielen svojou prácou, ale aj priateľstvom.
Milan Lasica by si nebol pomyslel, že jeho priateľ bude raz v Národnom múzeu"Keď si naň spomeniem, okamžite mi príde na um závisť. Celý život sme kráčali spolu a ja som pri ňom vždy hral druhé husle," povedal o priateľovi Jarovi Filipovi Andy Hryc.
S muzikantom, hercom, publicistom a humoristom boli rovesníci, Filip bol starší o štyri mesiace. Preto sa museli porovnávať - veď sa ešte ako študenti stretávali vo Véčku.
"Závidel som mu nesmierne množstvo talentu a invencie, ktorou oplýval," dodal Hryc.
O Filipovi sa koncom minulého týždňa hovorilo mnoho. Uplynulo päť rokov od jeho smrti, no nik naň nezabudol. Slovenské národné múzeum zorganizovalo pri tej príležitosti výstavu Jaro Filip na Hrade.
Dostal sa tam, kde byť vlastne nikdy netúžil - hoci by ho na Hrade iste radi videli iní. Hoci: "Nikdy by som si nebol pomyslel, že práve on sa raz ocitne v múzeu," konštatoval Milan Lasica.
S Filipom veľmi úzko spolupracoval 20 rokov. "Poznal som jeho veľkú všestrannosť. Bol nielen hudobníkom, hráčom, skladateľom a režisérom, odborníkom na internet, ale aj človekom, vzácnym svojím humorom. Práve tým mi bol blízky. A aj tým, že mu neprekážalo zhudobňovať moje texty," usmial sa spolupútnik z divadla L+S.
Na vernisáži Filipova neter, Tereza Šoralová, zaspievala známu hitovku Čerešne a riaditeľ múzea Peter Maráky prítomným pripomenul Filipov význam pre hudbu, divadlo a film, rozhlas, televíziu, ale aj prínos vo verejnom živote.
Presne tak koncipovala výstavu Lucia Fojtíková. Jaro Filip - človek hromadného výskytu.
Mal mnoho priateľov, a spomínajú naň ešte aj rodičia. "Zo života sa pominul priskoro," poznamenal jeho otec Jaroslav Filip starší. S manželkou Emíliou na akciu pricestovali až z Dudiniec. "Najviac na syna myslím, keď hrajú tie jeho ‚čerešne a cigaretku'," zdôraznil už 79-ročný starý pán.
Všetci vlastne opakovali: Jaro Filip, nekonformný typ, ktorý si neosvojil názory a postoje, s ktorými by bytostne nesúhlasil. Ani v časoch socializmu, ani po nežnej revolúcii. Využíval možnosti poukázať na absurdnosť života. A neváhal pracovať bez nároku na honorár a často s finančnou stratou. Talentovaný, vzdelaný a všestranne inteligentný človek.
Toto svedectvo prináša aj spomienková výstava na Jara Filipa, ktorý sa pominul ako prvý zo špičkových slovenských humoristov konca dvadsiateho storočia.
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Rasťo Piško a rodičia Jara Filipa. Otec Jaroslav a matka Emília si s humoristom zaspomínali na synov posledný sólový projekt.
Na výstave Jaro Filip na Hrade. Andy Hryc Filipovi vždy závidel. Bol o štyri mesiace starší a všestrannejší.
Autor: Barbora Laucká