Berlín 29. októbra (TASR) - Stovky demonštrantov sa dnes zišli v centre Berlína, aby žiadali slobodu pre palestínske územia. Akcia bola súčasťou celosvetovej vlny protestov proti Izraelu, ktorú pri príležitosti Dňa Jeruzalema vyvolal Irán a jeho prezident Mahmúd Ahmadínidžád.
V snahe znížiť napätie, ktoré vyvolala Ahmadínidžádova výzva na vymazanie židovského štátu z mapy sveta, berlínske úrady zakázali demonštrantom podpaľovať zástavy a niesť v sprievode transparenty s výzvami na násilnosti. Účastníci pochodu vykrikovali heslá ako: "Ruka v ruke proti sionizmu" či "Slobodu pre Jeruzalem".
Na jednom z transparentov, ktorý niesli ženy s moslimskými šatkami na hlave, bol nápis: "Nastolenie demokracie je jediným riešením pre Palestínu". Všetky nápisy boli na žiadosť úradov v nemčine, aby bolo možné zistiť, či organizátori akcie dodržali všetky podmienky.
Rečníci sa v príhovoroch vyslovovali proti terorizmu, vrátane štátneho terorizmu, ale o Izraeli sa priamo nezmienili.
Na protest proti tejto akcii, ktorá sa konala v súlade s výzvou iránskeho revolučného vodcu ajatolláha Chomejního z roku 1979, sa dnes v Berlíne konala pokojná protidemonštrácia.
1 2 3 pel