Washington 29. októbra (TASR) - Spojené štáty v piatok pozvali troch vyšetrovateľov OSN pre oblasť ľudských práv, vrátane jedného skúmajúceho obvinenia z mučenia, na návštevu väzenského tábora na základni Guantánamo.
Aktivisti za ľudské práva kritizovali USA za to, že vo väznici pre podozrivých teroristov na námornej základni na Kube zadržiavajú vyše 500 väzňov na neurčitý čas bez vznesenia obvinení.
Pentagón oznámil, že vyšetrovatelia budú môcť sledovať operácie na základni a "pýtať sa otázky velenia, personálu a amerických činiteľov, ktorí ich budú sprevádzať". Nebudú však môcť hovoriť s väzňami, keďže to má za úlohu Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK).
Podľa hovorcu amerického ministerstva obrany vyšetrovateľov OSN pozvali na návštevu s cieľom "ukázať, že nemáme čo skrývať". Trojica expertov na práva uviedla, že na pozvanie bude reagovať na tlačovej konferencii v pondelok.
Kritika zo strany skupín pre ľudské práva sa zintenzívnila v uplynulých týždňoch po odhalení, že viacerých väzňov v Guantáname nútene kŕmili po tom, ako hladovkou protestovali proti podmienkam zadržiavania.
Pentagón obhajoval zaobchádzanie s väzňami a popieral, že v Guantáname došlo k mučeniu, o ktorom hovorilo viacero prepustených. MVČK minulý rok obvinil americkú armádu, že v prípade väzňov na základni využíva praktiky "rovnajúce sa mučeniu".
USA klasifikovali väzňov v Guantáname ako "nepriateľských bojovníkov" a upreli im práva, ktoré vojenským zajatcom poskytuje Ženevská konvencia. Obvinenia zo zločinov vzniesli len proti štyrom zadržaným.