Záhreb 27. októbra (TASR) - Dlhoročná vedúca sirotinca spravovaného chorvátskou katolíckou cirkvou dnes v žalobnej odpovedi odmietla obvinenia zo zatajovania dôkazov o sexuálnom zneužívaní detí bývalými zamestnancami ústavu.
Jelena Brajšová, ktorá sirotinec prevádzkovaný Caritasom viedla viac ako 40 rokov, vyhlásila, že neskrývala dokumenty a nebránila polícii pri získavaní dôkazov o údajnom zločine, uvádza sa vo vyhlásení záhrebského okresného súdu.
Sudkyňa Sanja Mazalinová prijala žiadosť Brajšovej obhajcu Silvija Degena o preskúmanie mentálneho zdravia jeho 70-ročnej klientky psychiatrom. Žiadosť naznačuje, že obhajca sa pokúsi o vyhlásenie Brajšovej za nespôsobilú čeliť procesu.
"Zdravotný stav obžalovanej je veľmi zlý, keďže má mozgový tumor, ktorý spôsobuje závrate a stratu vedomia," povedal Degen súdu a dodal, že nedávno si zlomila rameno.
Proces odložili do predloženia psychiatrického posudku. V prípade uznania viny hrozí Brajšovej trest do jedného roku väzenia.
"Chorvátsku Matku Terezu" obžalovali začiatkom augusta, krátko po jej odvolaní z postu vedúcej sirotinca. K vzneseniu žaloby došlo po tom, čo polícia prehľadala jej dom, kde našla denník bývalého kuchára sirotinca, v ktorom údajne podrobne opisuje svoje sexuálne vzťahy s chovancami. Brajšová pôvodne vyhlasovala, že denník nečítala ani nevidela. Brajšovú hospitalizovali v júli, po policajnej prehliadke.
Kuchára, 28-ročného Mija Peniča, zatkli na základe obvinení zo znásilnenia dvoch chovankýň z konca 90. rokov. Krátko pred zatknutím kuchára polícia zadržala bývalého správcu sirotinca Maria Barloviča (52) podozrivého z toho, že v rokoch 1995-99 sexuálne zneužíval mentálne retardovaného chlapca.
Prípad otriasol prevažne katolíckym Chorvátskom, kde sa cirkev a Caritas tešia veľkému rešpektu. Záležitosť na verejnosť prenikla začiatkom roku po tom, čo miestne médiá odhalili vládnu správu z roku 2002 o zneužívaní detí v zariadení v obci Brezovica. Sirotinec má asi 150 chovancov.
Popri zatknutiach polícia vypočúvala päť ďalších zamestnancov - vrátane troch mníšok - podozrivých z prísneho trestania sirôt. Polícia údajne vyšetruje aj financie Caritasu po tom, čo miestne médiá informovali, že Brajšová žije v luxuse.
V katolíckych kruhoch je Brajšová, ktorá Caritas viedla od roku 1968, aj symbolom, keďže sociálnu prácu v cirkvi vykonávala aj za nepriaznivých podmienok v bývalej komunistickej Juhoslávii. Cirkev ju dlho obhajovala, tvrdiac, že obvinenia si vymysleli médiá. V niektorých médiách sa objavili tiež špekulácie, že Brajšová by mohla poznať aj niektoré temné tajomstvá cirkvi, preto cirkev na škandál dlho nereagovala.