Budapešť 27. októbra (TASR) - Maďarská vláda v návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2006 podstatne znížila sumy rôznych foriem doplnkových normatív pre vzdelávanie v národnostných škôlkach, školách a internátoch. Toto rozhodnutie vážne ohrozuje možnosti udržiavania národnostného školstva, preto sa predsedovia troch menšinových samospráv, medzi nimi aj slovenskej, obrátili otvoreným listom na ministra školstva Bálinta Magyara.
"Asi to tak vyzerá, že chcú, aby sme nemali národnostné školstvo," domnieva sa podpredsedníčka CSS Etela Rybová, ktorá v tejto súvislosti dnes pre TASR v Budapešti povedala, že ide o veľké, bližšie nešpecifikované finančné prostriedky. Opatrenia sa podľa jej slov negatívne dotknú najmä škôl prevzatých slovenskou samosprávou, lebo tie nefinancovala CSS, a ani miestna samospráva.
Predseda Celoštátnej chorvátskej samosprávy Mihály Karagics, predseda Celoštátnej nemeckej samosprávy Ottó Heinek a predseda Celoštátnej slovenskej samosprávy (CSS) Ján Fuzik v liste šéfovi rezortu školstva s prekvapením konštatujú, že v návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2006 sa podstatne znížila suma rôznych foriem doplnkových normatív pre vzdelávanie v národnostných škôlkach, školách a internátoch, pričom viaceré doterajšie normatívy úplne prestali existovať.
"Nazdávame sa, že toto rozhodnutie vlády, o príprave ktorého sme neboli informovaní, vážne ohrozuje možnosti udržiavania národnostného školstva a preto ho nemôžeme akceptovať," píšu signatári listu.
Zníženie normatív je podľa nich v rozpore aj so zámermi vlády ohľadne stimulovania výučby jazykov, keďže postihuje práve tie školy, kde sa vyučujú jazyky susedných národov.
Rovnako postihuje aj školské ustanovizne, ktoré prevádzkujú chorvátska, nemecká a slovenská celoštátna samospráva, ktoré nedisponujú prostriedkami z vlastných zdrojov. Predsedovia menšinových samospráv žiadajú ministra školstva, aby zakročil v záujme toho, aby celkové normatívne podpory pre menšinové školstvo dosiahli aspoň reálnu hodnotu normatív v tomto roku.