Priština 26. októbra (TASR) - Predstavitelia najvyššieho vojenského orgánu NATO dnes v Kosove absolvovali prehliadku miestnych inštitúcií a oboznámili sa s vývojom v provincii po tom, čo Bezpečnostná rada OSN schválila otvorenie rokovaní o budúcom štatúte Spojenými národmi spravovanej oblasti.
Vojenský výbor NATO, zložený zo stálych zástupcov 26 členských krajín, do Kosova pricestoval v utorok v čase, keď aliancia zvažuje svoju budúcu rolu v provincii. V Kosove momentálne pod velením NATO pôsobí 17,5-tisícová mierová jednotka KFOR.
"Prítomnosť NATO je stále životne dôležitá pre to, aby sa rodiace lokálne a regionálne inštitúcie zakorenili," povedal predseda výboru, generál Raymond Henault.
BR OSN v pondelok rozhodla o otvorení rokovaní o budúcnosti Kosova. Napriek tomu, že rozhovory sú netrpezlivo očakávané, ich očakávané začatie zvýšilo obavy, že extrémisti sa môžu uchýliť k násilnostiam v prípade, že nebudú spokojní s ich výsledkom, resp. priebehom. Kým predstavitelia kosovských Albáncov, ktorí tvoria asi 90 percent dvojmiliónovej populácie, trvajú na nezávislosti, kosovskí Srbi a Belehrad túto možnosť odmietajú a chcú Kosovo udržať v hraniciach Srbska a Čiernej Hory (SČH).
Henault uznal hrozbu násilia, povedal však, že v prípade akýchkoľvek problémov bude NATO reagovať účinne.
"Sme si plne vedomí, že zostáva určitá neistota o budúcnosti a že hrozba násilia je pre niektorých tunajších obyvateľov každodennou realitou," uviedol Henault.
Delegácia NATO navštívila výcvikové stredisko Ochranného zboru Kosova (TMK), trojtisícovej jednotky určenej pre zásahy v prípade živelných katastrof a podobných výnimočných situácií, zloženej prevažne z bývalých príslušníkov medzičasom rozpustenej separatistickej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), ktorá v rokoch 1998-99 zvádzala boje s jednotkami Belehradu.
Henault uviedol, že cieľom návštevy tiež bolo zistiť, "aký druh mechanizmov bezpečnosti a stability existuje" v Kosove.
Kosovo, oficiálne súčasť SČH, je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO proti vtedajšej Juhoslávii, ktorými aliancia zasiahla do konfliktu s cieľom zastaviť tvrdý zásah Belehradu proti etnickým Albáncom.
Kosovo bolo v marci 2004 dejiskom najväčších násilností od konca vojny, keď etnickí Albánci po celej provincii útočili na srbské objekty. Počas dvoch dní vyčíňania zahynulo 19 ľudí a davy zničili desiatky cirkevných objektov a stovky srbských domov.
Po násilnostiach sa NATO stalo terčom kritiky za nezvládnutie situácie. Aliancia v reakcii zmenila štruktúru KFOR s cieľom zvýšiť jej pružnosť a schopnosť reagovať.
2 ari ed