Ottawa 26. októbra (TASR) - Účastníci medzinárodnej konferencie o vtáčej chrípke, ktorú v kanadskej Ottawe zorganizovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO, sa nedokázali zjednotiť na spoločnom postupe proti tomuto ochoreniu.
Konferencia odborníkov a politikov z 30 krajín sa skončila v noci nadnes bez akejkoľvek dohody o spoločných cieľoch, napríklad o dodávkach protichrípkových liekov do chudobnejších krajín alebo o uvoľnení patentovej ochrany v prípade očkovacích látok, prípadne lieku Tamiflu. O neúspechu konferencie informoval kanadský minister zdravotníctva Ujjal Dosanjh.
Niekoľko účastníkov stretnutia žiadalo, aby priemyselné krajiny odovzdali päť až desať percent svojich zásob protivírusových medikamentov rozvojovým štátom. Prítomní sa zhodli len v tom, aby WHO budovala zásoby očkovacích látok, ktoré sa v prípade globálnej pandémie budú rozdeľovať medzi postihnuté krajiny.
Kanadský premiér Paul Martin sa na konferencii vyslovil za to, aby svet finančne podporil juhovýchodnú Áziu v boji s vtáčou chrípkou. Krajiny ako Vietnam, Thajsko a Indonézia nemajú prostriedky na odškodnenie roľníkov, ktorí v dôsledku vtáčej chrípky prišli o hydinové chovy. Chudobné obyvateľstvo na vidieku sa kvôli obavám, že príde o všetko, zdráha oznamovať potrebné informácie príslušným úradom. Namiesto toho sa nakazené zvieratá predávajú a konzumujú, povedal Martin.
Indonézia potvrdila v utorok ďalšie úmrtie človeka v dôsledku nákazy vírusom H5N1. Celkovo ide o 62. ľudskú obeť vtáčej chrípky.
Odborníčka WHO Margaret Chanová však varovala pred prípadnou panikou. "Pandémiu ešte nemáme a je zbytočné mať obavy už teraz," povedala Chanová v Ottawe.
Panika, ktorá zavládla v mnohých krajinách, spôsobuje, že ľudia si nakupujú protichrípkové lieky do zásoby. Zo strachu pred ľudským variantom pôvodcu vtáčej chrípky sa zásobujú hlavne preparátom Tamiflu.
Účinná látka v Tamiflu - oseltamivir - je prostriedkom, ktorý by mal pomôcť pri infekcii zmutovaným vírusom H5N1. Patentové právo na výrobu lieku získal až do roku 2016 švajčiarsky farmaceutický koncern Roche. Odbočka koncernu v Kanade a v Nemecku už pozastavila výrobu Tamiflu, aby zabránila skupovaniu lieku.
Napriek neúspechu konferencie je Európa podľa hodnotenia WHO pripravená na prípadnú chrípkovú pandémiu lepšie ako pred polrokom. Národnými plánmi na zdolanie možných následkov vtáčej chrípky na ľudí disponuje dnes 46 z 52 európskych členov WHO, povedal dnes na záver trojdňového pracovného stretnutia v Kodani riaditeľ WHO pre Európu Marc Danzon.
Pred šiestimi mesiacmi malo národné protichrípkové plány pripravené len 31 krajín.
Na otázky týkajúce sa prípravy, prípadne existencie plánov neodpovedali traja európski členovia WHO - Rusko, San Marino a Monako. Turkménsko, Moldavsko a Srbsko a Čierna hora vyhlásili, že takýmito plánmi nedisponujú.
Odborníci, ktorí sa stretli v hlavnom meste Dánska, vyjadrili zhodne optimistické názory, že Európa má dobré šance na zvládnutie prípadných dôsledkov vtáčej chrípky. WHO uskutoční kontrolné návštevy v európskych krajinách, aby preverila efektívnosť akčných protichrípkových plánov. Nedávne kontroly na Ukrajine a v Kazachstane totiž ukázali, že o opatreniach plánovaných na celoštátnej úrovni nemocnice a úrady v regiónoch nič nevedeli.