Rím 26. októbra (TASR) - Vatikán bol vždy pripravený ukončiť vzťahy s Taiwanom a presťahovať svoju ambasádu opäť do Pekingu. Aby sa tak stalo, Čína musí rešpektovať náboženskú slobodu a pristupovať k Vatikánu férovo. V Ríme to vyhlásil šéf vatikánskej diplomacie, kardinál Angelo Sodano.
"Veľakrát sme povedali, že (Taiwan) nie je prekážkou," vyhlásil Sodano s tým, že Vatikán je pripravený kedykoľvek začať dialóg s Čínou. "Mnoho ráz som povedal, že ak by sme mali kontakty s Pekingom, náš chargé dďaffaires, ktorý je na Taiwane, by išiel do Pekingu, nie zajtra ráno, ale dnes večer," povedal Sodano v utorok novinárom na okraj univerzitného podujatia.
Čína a Vatikán prerušili diplomatické vzťahy v roku 1951, dva roky po tom, čo moc v krajine prevzali komunisti. Vatikán ako jedna z mála krajín sveta - a jediná európska - uznáva Čínsku republiku na Taiwane, kde sa uchýlilo komunistami porazené vedenie.
Peking v rámci politiky jednej Číny trvá na tom, že diplomatické styky s Vatikánom môže obnoviť až po tom, čo ten preruší vzťahy s Taiwanom, ktorý Peking považuje za odštiepeneckú provinciu.
Sodano však uviedol, že Vatikán si želá slobodu pre katolíkov v Číne a opätovné otvorenie ambasády v Pekingu bez kladenia akýchkoľvek podmienok.
"K Svätej stolici nemožno pristupovať horšie ako k iným štátom. Keď iné štáty ukončili svoje vzťahy s Taiwanom, okamžite sa presťahovali do Pekingu. Prečo Svätá stolica, ak ukončí svoje kontakty s Taiwanom, nemôže ísť okamžite do Pekingu?" uviedol Sodano v zrejmom odkaze na obviňovanie zo strany Číny, že Vatikán chce zasahovať do jej vnútorných záležitostí.
Čína odmieta Vatikánu povoliť menovanie biskupov a miestnym katolíkom zakazuje uznávať pápeža. Namiesto toho čínski katolíci musia patriť štátom podporovanej cirkvi, známej ako Katolícke vlastenecké združenie.
Vatikán odhaduje, že v Číne má asi osem miliónov svojich stúpencov v "podzemnej cirkvi", štátna cirkev má asi päť miliónov veriacich.
"Svätá stolica vždy hovorila, že sme pripravení na dialóg, pripravení na kontakty, pripravení vysvetliť svoje tradície, ale vždy musíme trvať na tom, že cirkev je jedna, na celom svete, vo všetkých kultúrach," povedal Sodano. "Vlády nemajú právo hovoriť mužom a ženám, ako majú žiť svoju vieru. Toto je právo náboženskej slobody pre všetkých ľudí," dodal.
Ako posledný vzťahy z Tchaj-peja na Peking v utorok "prepol" Senegal, čo znamená, že Vatikán je jedným z 25 štátov - väčšinou krajín tretieho sveta v Afrike, Latinskej Amerike a južnom Pacifiku -, ktoré udržiavajú diplomatické vzťahy s Taiwanom.
Čína a Taiwan sú politickými rivalmi od roku 1949, keď sa skončila občianska vojna. Obe strany sa vzájomne obviňujú z využívania "dolárovej diplomacie" - výhodných pôžičiek a iných ekonomických stimulov - na získavanie spojencov.
Čínska komunistická vláda odmietla štyrom biskupom zúčastniť sa na synode, ktorá sa vo Vatikáne skončila v nedeľu. Počas trojtýždňového stretnutia viac ako 250 biskupov v hale nechali štyri voľné sedadlá. Pápež Benedikt XVI. vo svojej homílii na záver synody vyjadril presvedčenie, že utrpenie čínskej cirkvi "nezostane bez plodov".
Z Vatikánu pricestoval dnes do Moskvy arcibiskup Giovanni Lajolona na svoju prvú zahraničnú návštevu vo funkcii. Počas nej sa stretne s viacerými ruskými predstaviteľmi, vrátane ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova či metropolitu Kyrilla, zodpovedného za vonkajšie vzťahy ruskej pravoslávnej cirkvi.
Arcibiskupa Lajola prijmú tiež na pôde ruskej Štátnej dumy a v Moskve sa zúčastní na eucharistickom kongrese. Jeho pobyt v ruskej metropole sa skončí v nedeľu.
Pred odchodom do Moskvy vyslovil Lajolo nádej, že medzi Vatikánom a Ruskom sa vytvoria plnohodnotné diplomatické vzťahy.
Lajolova cesta do Moskvy sa koná v čase, keď stály zástupca Ruska vo Vatikáne by mal odovzdať svoje poverovacie listiny pápežovi Benediktovi XVI. Predstaviteľa Ruska pri Svätej stolici prijme Benedikt XVI. na audiencii v piatok.
Kuriérny kardinál Walter Kasper, ktorý vedie pápežskú radu na podporu jednoty kresťanov, v pondelok vyhlásil, že ľady vo vzťahoch Vatikánu s ruskou pravoslávnou cirkvou sa síce prelomili, perspektíva budúcoročného stretnutia Benedikta XVI. s moskovským patriarchom Alexijom II. je však nanajvýš nepravdepodobná.