Peking 25. októbra (TASR) - Výzvami na národnú "obrodu" a opätovné zjednotenie si dnes Čína pripomenula 60. výročie ukončenia japonskej koloniálnej vlády na Taiwane, ktorý Peking pokladá za neoddeliteľnú súčasť pevninskej krajiny.
Po desaťročiach ide o prvé väčšie oficiálne oslavy vrátenia Taiwanu pod správu Číny v roku 1945. Peking sa im dosiaľ vyhýbal, keďže by skomplikovali tvrdenie, že v osemročnej vojne proti Japonsku zvíťazila Červená armáda, nie kedysi vládnuci nacionalisti, ktorí utiekli na Taiwan po čínskej občianskej vojne s komunistami v roku 1949.
Čína však zmenila prístup v rámci kampane proti čoraz asertívnejším lídrom Taiwanu, ktorému sa usiluje zabrániť oficiálne vyhlásiť nezávislosť zmesou hrozieb a diplomacie. Na dnešných oslavách lídri v Pekingu zdôrazňovali historické spojenie ostrova s pevninou.
Krajania na oboch stranách Taiwanského prielivu by mali pevne odporovať separatistickým silám, zastavenie ktorých aktivít je najvyššou prioritou, uviedol v prejave štvrtý najvyšší predstaviteľ v hierarchii Komunistickej strany Číny Ťia Čching-lin.
"Situácia je stále veľmi vážna a komplikovaná. Taiwanské sily za nezávislosť sa stále nevzdali," vyhlásil Ťia, člen Stáleho výboru politbyra a predseda dôležitého Politického poradného výboru. Zopakoval, že Peking je otvorený rozhovorom s Tchaj-pejom na základe deklarácie z roku 1992, podľa ktorej pevnina a ostrov tvoria "jednu Čínu".
Takéto vyhlásenie odmietol taiwanský prezident Čchen Šuej-pien, ktorý pri príležitosti dnešného výročia ostro zdôraznil samostatnosť ostrova. Za hlavný význam ukončenia japonskej nadvlády označil to, že Taiwanci sa stali pánmi vo vlastnom dome.
"V žiadnom prípade to neznamená vrátanie Číne," vyhlásil Čchen pred skupinou japonských a amerických akademikov. Zároveň ako "kapituláciu" a "darovanie Taiwanu Číne" kritizoval opozíciou predložený návrh zákona, ktorý by oslabil jeho právomoci v oblasti vzťahov s Čínou. Zákon podporujú nacionalisti a Prvá ľudová strana, ktoré podporujú zjednotenie s pevninou v budúcnosti.