"Rada vyjadruje plnú podporu tomuto politickému procesu, ktorý rozhodne o budúcom štatúte Kosova, a potvrdzuje svoje odhodlanie dospieť k cieľu, ktorým je multietnické a demokratické Kosovo, posilňujúce regionálnu stabilitu," uvádza sa vo vyhlásení prijatom jednomyseľne všetkými 15 členskými krajinami BR.
Diplomati vo svojich vystúpeniach na zasadaní rady uznali náročnosť úlohy, ktorá ich čaká pri prekonávaní hlavného sporu medzi kosovskou a srbskou stranou - Priština žiada plnú nezávislosť, čo však Belehrad odmieta.
Krátko pred hlasovaním pred BR vystúpil srbský premiér Vojislav Koštunica, podľa ktorého by prípadné udelenie nezávislosti Kosovu proti vôli Srbska bolo "nepredstaviteľným" porušením medzinárodného práva a nebezpečný precedens.
Kosovský premiér Bajram Kosumi v liste BR OSN prisľúbil "vybudovanie dobrých inštitúcií, posilnenie vlády zákona a ochranu všetkých občanov Kosova, bez ohľadu na ich etnický pôvod". Kosovská vláda a veľká väčšina obyvateľov Kosova je podľa neho presvedčená, že konečný štatút Kosova by mal byť štatút nezávislého štátu so súčasnými hranicami Kosova, bez ďalšieho delenia alebo kantonizácie.
Dvaja vyslanci OSN uznali, že Srbi a Kosovčania majú diametrálne odlišné názory na to, aký by mal byť osud provincie. Dodali však, že vyriešenie otázky prinesie prospech obom stranám a prinesie viac stability pre región.
"Všetci vieme, že postoje Belehradu a Prištiny v otázke štatútu Kosova sú veľmi vzdialené, ale to sa nezmení pokým a ak to nebude vyriešené medzinárodne riadeným procesom. A čím skôr sa to urobí, tým lepšie pre občanov v Kosove a celom regióne," povedal kosovský administrátor OSN Sören Jessen-Petersen.
"Je celkom jasné, že obe strany do tohto procesu od začiatku vstupujú s diametrálne protichodnými postojmi. Bude to veľmi náročný proces, dostať ich dohromady," povedal osobitný emisár OSN Kai Eide. Zároveň vyjadril presvedčenie, že v regióne došlo k zmenám a že Priština aj Belehrad teraz "zdieľajú očakávanie", že proces sa začne.
"Som presvedčený, že všetci budú mať prospech, keď sa vyjasnia veci vo vzťahu, aké bude Kosovo. Takáto zrozumiteľnosť tiež odstráni prvok nestability, ktorá dnes bráni politickému a hospodárskemu rozvoju Kosova, ako aj regiónu," vyhlásil Eide. "Nastal čas, aby sa začal proces o budúcom štatúte," dodal.
Otvorenie rokovaní o budúcom štatúte Kosova generálny tajomník OSN Kofi Annan odporučil 7. októbra na základe Eideho správy o situácii v provincii. Rokovania by sa mali začať do konca roka, hovorí sa o začiatku novembra.
Ďalšou Annanovou úlohou bude teraz vymenovanie vyslanca pre vedenie rokovaní. Annan novinárom povedal, že jeho voľbou bude pravdepodobne bývalý fínsky prezident a veterán svetovej diplomacie Martti Ahtisaari, ktorý je všeobecne považovaný za najhorúcejšieho kandidáta pre tento post.
2 1 ari ed