Kyjev 19. februára (TASR) - Ukrajinskí predstavitelia veľmi podporujú úsilie Slovenska získať plnohodnotné členstvo v NATO, chápu ho a fandia mu, povedal v pondelok večer minister obrany SR Jozef Stank skupinke slovenských novinárov na margo stretnutí s ukrajinským ministrom obrany Volodymyrom Škidčenkom a v Rade národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny.
"Myslím si, že v Ukrajine máme aj v tomto úsilí podporovateľa a spojenca," vyhlásil Stank. V súvislosti s intenzívnou spoluprácou Ukrajiny s NATO a na druhej strane s jej zblížením sa vo vojenskej sfére s Ruskom na otázku TASR minister Stank uviedol, že v zbrojárskej oblasti sa hľadajú najefektívnejšie riešenia aj spoločne s Ruskom.
"Pokiaľ ide o vojensko-politickú oblasť, vieme, že Ukrajina má zvláštnu zmluvu s alianciou. Rovnako ako Rusko. Takže ja by som to nevidel ako niečo, čo je proti nášmu úsiliu alebo v rozpore s našou tendenciou začleniť sa do aliancie," povedal šéf slovenskej obrany.
Stank potvrdil, že na stretnutí s ukrajinským kolegom sa hovorilo aj o spolupráci pri výmene malých jednotiek - prvej mechanizovanej brigády a 127. divízie dislokovanej na hraniciach.
Naša jednotka by sa mohla začleniť do vyššej zostavy ukrajinského útvaru a opačne. Druhou možnosťou by mohlo byť využitie slovenských zariadení napríklad na výuku anglického jazyka, kde vyučujú lektori z anglicky hovoriacich krajín. "Tam by sme mohli ponúknuť miesto a prípadne uplatniť aj poslucháčov z Ukrajiny a podobne," dodal.
"Nechcel by som sa stavať do pozície poradcu Ukrajiny, takmer 50-miliónovému štátu, ktorý prechádza hlbokým procesom transformácie aj v ozbrojených silách," povedal minister Stank na otázku TASR, čo by poradil Ukrajine pri realizácii reformy armády, ktorá aj vzhľadom na ekonomické možnosti prebieha pomaly.
"Zásadné, čo sme spravili my, a to som zdôraznil aj v rozhovore s pánom ministrom, je to, že sme sa snažili skutočne reálne posúdiť naše možnosti na základe parlamentom schválenej vojenskej stratégie. Parlament predtým zhodnotil možné nebezpečenstvá a ohrozenia. Prijali sme potom tzv. akceptovateľné riziko. Pripravujeme ozbrojené sily tak, aby boli schopné čeliť nevojenským hrozbám, medzi ktoré stále zarátavame aj terorizmus, aj hrozbám regionálneho typu," uviedol Stank. Mali by byť schopné zapojiť sa aj do kolektívnej obrany.
Na základe toho, pokračoval Stank, bol vypracovaný koncepčný dokument o modelovaní cieľového stavu ozbrojených síl SR v roku 2010. Naša armáda má byť relatívne malá, dobre vyzbrojená, profesionalizovaná, bojaschopná a mobilná. Koncepcia je podľa neho vnútorne vyvážená, jednotlivé časti jej štruktúry sú vzájomne previazané a, hlavne, je finančne reálna z vlastných zdrojov krajiny. "Tento náš prístup bol mimoriadne ocenený aj alianciou," dodal minister.
Stank uviedol, že SR sa zúčastní, ak bude pozvaná, na pripravovanej konferencii o reformovaní ukrajinskej armády, ktorá má byť v apríli v Kyjeve. Mohli by sme tam prezentovať práve náš prístup k reforme armády, čo by mohlo najmä metodicky poslúžiť, aby sa uplatnil v prípade záujmu aj v iných krajinách vrátane Ukrajiny.
(spolupracovník TASR Martin Benko) maj