Brusel 21. októbra (TASR) - Európska komisia dnes odporučila členským štátom EÚ, aby začali s Bosnou a Hercegovinou rokovania o stabilizačnej a asociačnej dohode, ktorá môže krajinu výrazne priblížiť k únii.
Komisia predložila Rade EÚ, teda členským štátom, tiež návrh mandátu pre rokovania o dohode, ktorá okrem vytvorenia zóny voľného obchodu prehĺbi aj politický dialóg a spoluprácu v oblasti mnohých európskych politík s touto balkánskou krajinou.
Je to veľmi dobrá správa pre západný Balkán, keďže teraz sú všetky krajiny regiónu súčasťou procesu, ktorý ustanovuje prvé zmluvné vzťahy medzi krajinami a EÚ, povedala hovorkyňa EK pre rozšírenie Krisztina Nagyová.
EK vo vyhlásení zdôraznila, že Bosna a Hercegovina musí zlepšiť spoluprácu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY).
Komisia mnohokrát vyzvala všetky úrady v (balkánskom) regióne, aby spolupracovali s tribunálom v Haagu a najmä dosiahli nájdenie, zadržanie a vydanie obvinených (Radovana Karadžiča a Radka Mladiča), povedala Nagyová.
Rokovania o stabilizačnej a asociačnej dohode nie sú totožné s rozhovormi o vstupe, ktoré nedávno s EÚ začali Chorvátsko a Turecko.
EÚ už má takúto dohodu s Chorvátskom a Macedónskom, rokovania sa končia s Albánskom a 10. októbra sa začali so Srbskom a Čiernou Horou.
Odporúčanie začať rokovania umožnilo schválenie policajnej reformy v Bosne a Hercegovine, ktorá bola poslednou podmienkou EÚ. Návrh musia teraz schváliť členské štáty, EK podľa Nagyovej dúfa, že sa rokovania začnú ešte v tomto roku.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed