Rio de Janeiro 20. októbra (TASR) - Ničenie dažďového pralesa v Brazílii pokračuje oveľa rozsiahlejším tempom, ako to priznávali kompetentné miesta. Najnovšia štúdia, ktorú vypracovala skupina brazílskych a amerických odborníkov na základe vyhodnotenia satelitných snímok, uvádza, že zničené alebo poškodené plochy pralesa zaberajú dvakrát väčšiu výmeru, než ako sa tvrdilo doposiaľ.
Analýzou jednotlivých pixelov satelitných snímok sa dajú po prvý raz zmerať dokonca dôsledky selektívneho výrubu stromov, keď drevorubači vytínajú len vopred vybrané stromy, zaujímavé po hospodárskej stránke.
Súčasne sa vytína príliš veľa stromov, ktoré jednoducho zavadzajú, a nivočí sa vegetácia nižších rastlín. Dažďový prales už stratil 20 až 30 percent svojej listovej prikrývky, ktorá pomáha udržiavať ideálny závlahový režim v pôde. Vplyvom slnečného žiarenia vyklčovaná pôda rýchlo vysychá a je náchylná na vznik lesných požiarov.
Úplne vyklčované a výrubom stromov vážne poškodené plochy zaberali v rokoch 1999-2002 o 60 až 128 percent viac miesta ako sa doteraz tvrdilo. Znamená to, že do atmosféry uniká o 25 percent skleníkového plynu oxidu uhličitého viac, ako sa predpokladalo doteraz, tvrdia experti na čele s Gregorym Asnerom z Carnegie Institution v americkom Stanforde.
Podľa odhadov ročne dôjde k zničeniu 16 miliónov hektárov tropického dažďového pralesa. Nepremysleným zásahom človeka vyhynie každý rok v trópoch približne 50.000 druhov rastlín a živočíchov. Najväčšou súvislou oblasťou dažďového pralesa na Zemi, rozprestierajúcou sa na ploche niekoľkých miliónov kilometrov štvorcových, je nížina okolo Amazonky.
Odborníci už dlhšiu dobu varujú pred bezohľadným nivočením rôznorodého ekologického systému s početnými druhmi, z ktorých mnohé ešte neboli objavené a mohli by pomôcť napríklad pri výrobe nových liekov.