Washington 20. októbra (TASR) - Všetky scenáre sa začínajú rovnako: na malej farme - zrejme niekde v juhovýchodnej Ázii - sa časť sliepok nakazí vírusom vtáčej chrípky H5N1. Končia sa globálnou pandémiou, v ktorej zomrú milióny ľudí.
Mimoriadne nákazlivý kmeň chrípky bol objavený v kŕdľoch od Japonska po Indonéziu a medzičasom sa presunul do Európy. V štyroch ázijských krajinách sa vtáčou chrípkou od zvierat nakazilo 117 ľudí, z ktorých 60 zomrelo. Vírus stále mutuje a podľa expertov je len otázkou času, kým sa H5N1 zmení dostatočne na to, aby vyvolal chorobu ľahko prenosnú z človeka na človeka.
Takéto zmeny môžu znížiť nákazlivosť vírusu, ale ho tiež môžu urobiť viac nebezpečným. Nikto nevie.
Podľa pár možných scenárov svet bude mať šťastie a úrady budú rýchlo konať pri vakcinácii obyvateľov a distribúcii život zachraňujúcich antivírusových liekov. Škody, aj keď obrovské, budú obmedzené a ekonomiky sa po pár mesiacoch zotavia.
Zdravotnícki experti sú však nezvyčajne jednotní pri varovaní, že ak H5N1 "preskočí" z vtákov na ľudí v priebehu dvoch rokov, spôsobí bezprecedentnú katastrofu.
"Chcem zdôrazniť istotu, že k pandémii príde," povedal minulý týždeň na brífingu zamestnancom a lobistom v Kongrese Gregory Poland z Lekárskej fakulty Kliniky Mayo v americkom Rochesteri, ktorý zastupuje Americkú spoločnosť pre infekčné choroby. "Keď sa to stane, tí čo zostanú nažive, budú čas deliť na čas pred a po pandémii."
NA ZAČIATKU BUDE MOŽNO CHORÉ DIEŤA
Takže, ako sa to začne? Možno malé dievča, ktoré sa stará o sliepky, sa nakazí vírusom H5N1. Jej zúfalá matka sa o ňu bude starať dňom a nocou. V tele dieťaťa vírus zmutuje, iba máličko.
Vírus zasiahne pľúca dieťaťa a vyvolá zápal. Dievča kašle, leží v horúčke, matka jej utiera pot z čela, potláčajúc zúfalý plač.
Susedia matku objímajú a utešujú na pohrebe. Týždeň po smrti dieťaťa ochorie matka. Správa sa rozšíri po dedine. Nervózni susedia v strachu o život svojich potomkov, vezmú deti k príbuzným, ktorí žijú ďaleko.
Chrípka sa šíri pred tým, ako sa u ľudí prejavia príznaky choroby. V priebeh pár dní môže byť H5N1 roznesený po celej krajine - ešte pred tým, ako ho budú môcť zdravotníci zaznamenať.
Susedia môžu nakaziť príbuzných, z ktorých jeden ide na služobnú cestu do regionálnej metropoly. Vírus môže ľahko nakaziť dopravného agenta, vrátnika, ktorému dá prepitné, nosiča batožín.
Zdravotnícki predstavitelia v provincii, kde dieťa zomrelo, podozrievajú H5N1, majú však obavy z karantény a jej dopadov na hospodárstvo. Zničené by totiž zrejme museli byť celé chovy hydiny, a s nimi množstvo živobytí.
Uplynie niekoľko dní, kým sú chorí dedinčania podrobení testom, nič netušiaci, chrípkou infikovaný cestujúci vírus preniesol na desiatky ľudí ešte pred tým, ako choroba prepukla u neho.
Testy na prítomnosť H5N1 trvajú niekoľko dní. Kým je jasné, čo sa stalo, uplynuli dva týždne a nový mutant H5N1 sa lietadlom dostal do ôsmich miest po celom svete. Už neexistuje spôsob, ako ho dostať pod kontrolu.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že pandémia si vyžiada dva až 150 miliónov mŕtvych - v závislosti od toho, aký nákazlivý bude zmutovaný vírus. K úmrtiam dôjde v priebehu mesiacov. Choroba AIDS zabila 34 miliónov ľudí, potrebovala na to však 20 rokov. Pandémia tzv. španielskej chrípky v rokoch 1918-19 zabila za 18 mesiacov 20-100 miliónov ľudí.
"Súčasne môže ochorieť 25 percent populácie," povedala Penny Hitchcocková, špecialistka na infekčné choroby z Centra pre biologickú bezpečnosť pri Pittsburghskej univerzite.
Nemocnice po celom svete budú preplnené a mnohé z nich prispejú k šíreniu infekcie. Nebude dosť dýchacích prístrojov na udržiavanie veľmi chorých nažive. Väčšina ľudí sa rozhodne, že radšej zostane doma a zomrie pokojne v posteli, alebo že bude mať šťastie, prežije a získa imunitu. "Ako zvládneme tie mŕtve telá?" spýtal sa Mike Osterholm, expert na infekčné choroby z Minnesotskej univerzity.
PRÁZDNE FABRIKY
Dodávky surovín sa zastavia, keďže krajiny zatvoria hranice. Celé priemyselné odvetvia sa môžu zastaviť, vrátane dodávateľov zdravotníckeho materiálu.
"Dve spoločnosti vyrábajú 90 percent masiek N-95," povedal Osterholm. Ide o masky schopné odfiltrovať čiastočky, ktoré roznášajú vírusy a ich používanie je zlatým štandardom pri ochrane zdravotníckych pracovníkov.
Zatvoria sa školy a rodičia nebudú schopní alebo ochotní opustiť deti a odísť do práce. Mnohí z týchto rodičov budú životne dôležití zamestnanci pre chod spoločnosti - zdravotné sestry, požiarnici, vodiči autobusov a pracovníci elektrární.
Vývoj a výroba vakcíny proti H5N1 bude trvať šesť mesiacov, počas ktorých sa môžu nakaziť stámilióny ľudí. Podľa doktora Polanda len v Spojené štáty budú potrebovať 600 miliónov dávok vakcíny, keďže na plnú ochranu budú pravdepodobne potrebné dve očkovania.
Najväčšie množstvo chrípkovej vakcíny, ktoré sa v USA podarilo dať dohromady, bolo 95 miliónov dávok v roku 2002. Továrne, ktoré by boli schopné vyrobiť dostatočné množstvo vakcíny neexistujú a ich vybudovanie by trvalo roky, aj keby sa s ním začalo zajtra.
1 ari ed