Hainburg 17. októbra (TASR) - Priamo pri čine, pri pokuse prepašovať zo Slovenska cez Dunaj do Rakúska skupinu 10 Indov, prichytili v noci nadnes neďaleko Hainburgu dvoch slovenských prevádzačov. Oboch po výsluchu umiestnili v justičnom zariadení Krajinského súdu v Korneuburgu, informovala dnes večer agentúra APA s odvolaním sa na policajné zdroje.
Z výpovedí mužov vo veku 28 a 33 rokov vyplynulo, že obaja sa v službách prevádzačskej organizácie podieľali od konca júna na 36 podobných akciách s využitím plavidla s elektropohonom a na prepašovaní najmenej 290 ilegálnych imigrantov zväčša indického pôvodu do alpskej republiky. Za každú z týchto ciest zinkasovali od tejto organizácie 5000-8000 Sk.
Samotní imigranti, ktorí požiadali o azyl v Rakúskej republike a ktorých predbežne umiestnili v zariadení pre utečencov v Traiskirchene, vypovedali, že prevádzačom zaplatili za prepravu z Indie cez Moskvu, Poľsko a Bratislavu do Rakúska 7000 USD/osobu.
Vyšetrovanie prípadu s dôrazom na pátranie po hlavných organizátoroch prevádzačstva pokračuje.