Londýn 17. októbra (TASR) - Neexistujú dôkazy, že nebezpečný vírus vtáčej chrípky H5N1 progresívne mutuje k prechodu cez druhovú bariéru na ľudí, čo však nie je dôvodom na uspokojenie, uviedli dnes britskí vedci.
Ak sa vírus predsa prenesie vo veľkom počte na ľudí, mohol by sa šíriť ako ničivý požiar, dodali v čase, keď sa odborníci Rady pre lekársky výskum (MRC) pripravujú na odlet do Číny a Vietnamu, ktoré navštívia s cieľom posilniť medzinárodnú spoluprácu.
"Mutácie sú úplne náhodné," uviedol riaditeľ Národného inštitútu MRC pre lekársky výskum John Skehel, ktorý tím povedie. "Zatiaľ neexistuje konkrétny smer v mutáciách H5N1," dodal.
Riaditeľ Svetového centra pre chrípku Alan Hay však na spoločnej tlačovej konferencii uviedol, že ak vírus vtáčej chrípky dospeje mutáciou k forme úspešne sa rozmnožujúcej v človeku vo veľkom množstve, dôjde k pandémii.
"Keď sa začne šíriť, pravdepodobne sa rozšíri po celom svete v priebehu mesiacov," povedal.
Hlavný lekár Británie Liam Donaldson varoval, že v prípade globálnej pandémie si môže vtáčia chrípka len v Británii vyžiadať 50.000 obetí na životoch. Podľa vedcov MRC sa Británia zásobuje antivirotikami, upozornili však tiež, že testy existujúcich chrípkových vakcín proti H5N1 sa ukázali byť neúčinné.
Skehel uviedol, že čím viac ľudí vírus vtáčej chrípky nakazí, tým je väčšia pravdepodobnosť, že si "nájde" formu ľahšie prenosnú z človeka na človeka. Zdôraznil, že miera úmrtnosti pri nákaze preukazuje, ako nebezpečný je tento vírus, preto je dôležité zničiť ho v zárodku v Ázii.
Misia MRC, ktorá sa začína 23. októbra, má za cieľ zlepšiť spoločný výskum chrípky, SARS a HIV či rakoviny. MRC bude tiež v decembri v Londýne hostiteľom schôdzky vedcov, politikov a priemyselníkov, ktorí budú hovoriť o dôvodoch ľahkého prenosu chrípky a vývoji vakcín a liekov pre potlačenie šírenia vírusov.