Varšava 17. októbra (TASR) - Diskreditačná kampaň kandidáta liberálnej Občianskej platformy (PO) na funkciu poľského prezidenta Donalda Tuska v súvislosti s pôsobením jeho starého otca Jozefa v pomocnom výcvikovom prápore Wehrmachtu, neovplyvnila podľa dnes zverejnených výsledkov dvoch prieskumov verejnej mienky jeho preferencie.
Tusk, ktorý zvíťazil v prvom kole prezidentských volieb a o tri percentá porazil kandidáta strany Právo a spravodlivosť (PiS) Lecha Kaczynského, v reakcii na odhalenia, ktoré potvrdili archívne dokumenty, v piatok vyhlásil: "Nič som o tom nevedel. Dnes som sa to dozvedel. Je to pre mňa deň veľkej výzvy. Som šokovaný osudom môjho starého otca."
Z archívov však vyplýva, že Tuskov starý otec, ktorý o niekoľko mesiacov neskôr prešiel k exilovej poľskej armáde, celý život popieral, že by bol do štruktúr Wehrmachtu vstúpil dobrovoľne, čo vzhľadom na jeho príslušnosť ku kašubskému etniku je vyhlásením zásadného faktu. Práve Kašubov zo severného Poľska totiž nemeckí okupanti nezriedka nútene odvádzali.
Po vylúčení šéfa Kaczynského predvolebnej kampane Jaceka Kurského z PiS a ospravedlnení sa varšavského primátora sa obaja súperi v nedeľu zmierili počas slávnostnej sv. omše, ktorú celebroval v Krakove tamojší arcibiskup Stanislaw Dziwisz a ďalší duchovní.
Ako vyplýva z výsledkov prieskumu inštitútu PBS, ktoré dnes zverejnil denník Gazeta Wyborcza, za Donalda Tuska by v nedeľu chcelo hlasovať 55 a za Lecha Kaczynského 45 percent voličov. Väčšinu tohto prieskumu realizovali už v čase, keď voliči vedeli o predmetnom odhalení.
Výsledky prieskumu inštitútu TNS OBP, ktoré dnes zverejnil denník Fakt, predpovedajú Tuskovi dokonca ešte výraznejší náskok, konkrétne 57 percent voličských preferencií oproti 43 percentám na strane konkurenta. Podľa tohto zdroja sa Tuskov náskok po vypuknutí predmetnej aféry ešte zvýšil.