Svet nesmie dopustiť "apartheid pohlavia". Politici sa musia snažiť o ukončenie diskriminácie žien a dievčat na celom svete a o splnenie sľubov, ktoré im dali. Túto výzvu zdôrazňuje tohtoročná výročná správa Populačného fondu OSN, zverejnená v členských krajinách organizácie.
Nemôžeme odstrániť chudobu, kým nezabránime násiliu na ženách a dievčatách a nezabezpečíme im plnú sociálnu, kultúrnu, ekonomickú a politickú rovnoprávnosť, hovorí správa. "Diskriminácia vedie k nižšej produktivite a vyšším zdravotným výdavkom," píše sa v nej.
Nedostatočná zdravotná starostlivosť je hlavnou príčinou úmrtnosti a chorôb žien vo veku 15 až 44 rokov. Dôsledkom je strata 250 miliónov rokov produktívneho života v celosvetovom meradle.
Rovnako je zbytočná strata 529-tisíc životov ročne v dôsledku zdravotných problémov súvisiacich s tehotenstvom. Do tej problematiky patrí aj stále nedostatočná dostupnosť moderných prostriedkov antikoncepcie. Tá vedie k odhadovaným 76 miliónom nechcených tehotenstiev, z ktorých asi 19 miliónov je riešených nebezpečným potratom.
Jedným z kľúčových problémov diskriminácie žien je aj násilie. Nehľadiac na geografickú polohu je každá tretia žena na svete vystavená aspoň raz v živote fyzickému, sexuálnemu alebo inému zneužitiu. Obzvlášť zraniteľné sú mladé dievčatá do 15 rokov, polovica všetkých sexuálnych útokov mieri na ne.
Diskirminácia žien sa podľa správy OSN rieši v malej miere. V neposlednom rade je len 16 percent všetkých parlamentných miest vo svete obsadených ženami. (čtk)