Jakarta 17. októbra (TASR) - Na pandémiu vtáčej chrípky nie je pripravená žiadna krajina. V Jakarte to dnes vyhlásil americký minister zdravotníctva Mike Leavitt.
Minister je na ceste po juhovýchodnej Ázii, kde kmeň vírusu H5N1 zabil od roku 2003 viac ako 60 ľudí, ktorí sa infikovali od nakazených zvierat.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je juhovýchodná Ázia región, ktorý bude s najväčšou pravdepodobnosťou ohniskom prípadnej ľudskej pandémie, ktorá hrozí v prípade, že vírus zmutuje do formy prenášateľnej z človeka na človeka.
"Povedal by som, že žiadna krajina nie je primerane pripravená na pandémiu vtáčej chrípky," povedal Leavitt po stretnutí s prezidentom Susilom Bambang Judhojonom. "Som však presvedčený, že väčšina krajín sa zlepšuje a príprava sa zintenzívňuje," dodal.
WHO varovala, že po objavení sa prípadov vtáčej chrípky v Európe - nakazené zvieratá potvrdili v Rumunsku a Turecku - sa pozornosť a finančné zdroje odvrátia od Ázie, ktorá je zdrojom nákazy a kde je najväčšia šanca na zmutovanie vírusu na ľudskú formu.
Vírusový kmeň H5N1 sa prvý raz objavil v Hongkongu v roku 1997, keď uhynulo alebo v rámci prevencie bolo zlikvidovaných 1,5 milióna vtákov. Ochorelo 18 ľudí, z ktorých šesť zomrelo. Choroba sa opäť objavila v roku 2003 v Kórejskej republike a medzičasom sa rozšírila do Číny, Vietnamu, Thajska, Laosu, Indonézie, Ruska, Turecka a Rumunska.
Podľa WHO kmeňom H5N1 sa v štyroch krajinách infikovalo 117 osôb, z toho 60 zomrelo.
Leavitt za najvyššiu prioritu označil boj proti chorobe na úrovni hydinových fariem a dodal, že životne dôležité je monitorovanie situácie.
Minister hrozbu prirovnal k lesnému požiaru. "Ak sa mu dovolí, aby horel jednu alebo dve hodiny, často sa vymkne spod kontroly," povedal.