Mladí ľudia už nevedia, ako sa za druhej svetovej vojny bojovalo. A možno je tak lepšie? Vasiľ Krajňák (na malej snímke), pamätník, si myslí opak. Úcta k dejinám má byť úcta k dejinám, hovorí. Zvlášť k takým hrôzam, aké sa konali. FOTO - ARCHÍV AUTORA |
Prvou oslobodenou obcou republiky bol Kalinov neďaleko Medzilaboriec. Po dlhých bojoch ho oslobodili vojská 3. horskej streleckej divízie generála Vedenina. Ešte aj po rokoch naň spomínajú starší občania a tvrdia: Bol to skvelý chlap!
Koniec sveta
Kalinov je dnes obcou "na konci sveta". Ľudí ubúda, detí sa rodí málo. Starší dom aj s pozemkom tu zoženiete za pár korún. Zašlú slávu rokov minulých pripomína zhrdzavené delo, sovietsky tank a veľký pamätník uprostred obce.
Na schodoch pod ním sedávajú tínedžeri. 21. september im nehovorí nič. Ozýva sa len jedno dievča. "Vtedy oslobodili našu obec, hm..., myslím," hovorí s tým, že jej starý otec si to pamätá. Vasiľ Krajňák mal vtedy 14 rokov.
"Bolo to dávno, pred 61 rokmi, napriek tomu si jasne vyjavujem prežité hrôzy," začína spomínať 75-ročný muž. "S celou rodinou sme utekali do Poľska. Doma sa bývať nedalo, dedina vyhorela, zo 130 domov 113 ľahlo popolom. Bojovalo sa o každý kúsok zeme."
Sloboda
Ani po oslobodení nenastali pokojné časy. Nepriateľom sa v Karpatoch dobre bránilo, ustupovať nemali v úmysle.
"Dlho sa strieľalo, hlavne okolo Stropkova, a rozviedky sa často vracali až do nášho chotára. Bolo to nebezpečné, nik nechcel riskovať život, a tak sme utiekli do lesov. Skrývali sme sa dva dni a potom sme radšej odišli do Poľska," vysvetľuje tamojší rodák.
Život sa do dediny vrátil až po pár týždňoch. "Nemali sme peniaze, neexistovali zásoby potravín a každý si musel zaobstarať obživu sám. Našťastie, úroda zemiakov bola celkom dobrá. Nasťahovali sme sa do domov, ktoré zostali."
V jednom žili aj štyri rodiny a dohromady aj dvadsať detí. Iní bývali v pivniciach, lebo nové domy sa začali stavať až na jar. Zháňal sa materiál na opravu domov, dosky, plechy, všetko, čo sa dalo.
"Za oslobodenie Kalinova položilo život 2700 ruských dievčat a chlapcov. Šťastím bolo aj to, že v okolí obce operovali silné bunky partizánov, ktorí nedovolili zamínovať polia, a tak sme mohli zasiať. V Medzilaborciach, Vydrani či Borovom boli míny ešte dlho po vojne."
Generál
Za socializmu do obce chodili zástupy pionierov, vojakov a straníckych predstaviteľov. Keď prešlo 20 rokov, prišiel aj Vedenin, generál, ktorý velil sovietskym jednotkám v čase oslobodzovacích bojov. Z Kalinova si ho pamätal každý.
"Po vojne sme ho hostili pálivým syrom, soľou, naložili sme oheň a dali doň upiecť zemiaky. Pili sme pálenku, generál sa s nami najedol a začal tancovať okolo ohňa. Hovoril, že vojaci musia vedieť aj strieľať, aj spievať - lebo sa potrebujú odreagovať od najhoršieho. Bol to dobrý chlap."
Po vojne Kalinov niekoľkokrát navštívil. Aj preto pamätníkov škrie, že už mladým dnes nič nehovorí. Veď úcta k dejinám by mala byť úcta k dejinám. "No dnešná mládež má už iné záujmy, či skôr nezáujmy," ťažká si Vasiľ Krajňák.
"Chyba je v školách, deťom chýbajú poznatky o tých hrozných časoch. Veď si len uvedomte, že za Sovietov bojovali i dvanásťroční chlapci a dievčatá v uniforme. Pýtal som sa jedného z nich, prečo išiel taký mladý do armády. Vysvetlil mi, že otca i matku zabili, a tak mu neostáva nič iné, iba pomstiť ich smrť."
FOTO |