Moskva 15. októbra (TASR) - Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová a ruský prezident Vladimír Putin zdôraznili po krátkom stretnutí v Moskve nevyhnutnosť spoločného prístupu v otázke iránskeho jadrového programu.
"Obe strany potvrdili svoje spoločné ciele nepripustiť porušovanie zásady nešírenia jadrových zbraní a nepripustiť vznik nových atómových mocností," povedal ruský minister Sergej Lavrov zahraničných vecí po stretnutí v rezidencii ruského prezidenta.
Po stretnutí so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom je však jasné, že Moskva nezmenila svoj postoj ohľadne kontroverzného iránskeho jadrového programu. Lavrov novinárom povedal, že iránska nukleárna otázka sa dá vyriešiť aj bez toho, aby sa predkladala iným organizáciám.
Toto stanovisko by mohlo zmariť americké nádeje na ruské "áno", keď sa budúci mesiac dostane otázka Iránu na rokovanie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), organizácie, ktorá v rámci OSN monitoruje situáciu v jadrovej oblasti.
Perspektíva Iránu vyzbrojeného jadrovými zbraňami je podľa Riceovej neprijateľná, ako zdôraznila v piatok v spoločnom komuniké s francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom v Elyzejskom paláci v Paríži.
Ešte pred rusko-americkým stretnutím vytkol veľvyslanec USA pri OSN John Bolton Iránu, že 18 rokov pracoval na svojom jadrovom programe a klamal v tejto súvislosti celý svet.
Riceová, ktorá v uplynulých dňoch navštívila Afganistan, Pakistan a bývalé sovietske republiky Kirgizsko, Tadžikistan a Kazachstan, Rusko ubezpečila, že USA už nebudú budovať v Strednej Ázii nijaké vojenské základne, a sústredia sa na svoje základne v Kirgizsku. USA musia nájsť alternatívu k svojej základni v Uzbekistane po tom, ako táto krajina hraničiaca s Afganistanom USA v júli ultimatívne vyzvala, aby základňu na uzbeckom území do konca roka odstránili.
Putin a Riceová sa ďalej dohodli na vypracovaní dvoch návrhov pre Bezpečnostnú radu OSN, ktoré by mali zmierniť situáciu v Libanone a v Sýrii. Presnejšie informácie o tejto téme nie sú známe. O desať dní by mala byť hotová správa nemeckého generálneho prokurátora Detleva Mehlisa, ktorý z poverenia OSN vedie vyšetrovanie vraždy bývalého libanonského premiéra Rafika Haríriho.
Na stretnutí sa nehovorilo o požiadavke USA vydať bývalého ruského ministra jadrového priemyslu Jevgenija Adamova, obvineného z podvodu, zo Švajčiarska do Spojených štátov. Taktiež neodznela informácia o príčinách krátkej cesty Riceovej do Moskvy. Šéfka americkej diplomacie odcestuje dnes z Moskvy do Londýna.