Berlín 15. októbra (TASR) - Dezignovaná nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala zväzok kresťanských strán CDU/CSU a Sociálnodemokratickú stranu Nemecka (SPD), aby na koaličných rozhovoroch, ktoré sa začnú v pondelok, ukázali určitú dávku flexibility a naznačili aj nové cesty.
"Očakávam otvorenosť aj pri riešeniach, ktoré sa ešte nenachádzajú ani v jednom straníckom programe. Dúfam, že dospejeme k ovzdušiu, v ktorom sa nebudeme báť chopiť aj novej myšlienky," povedala predsedníčka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) pre časopis Der Spiegel.
Merkelová nezabudla pripomenúť, že trvá na jednotnom vystupovaní veľkej koalície. "Kabinetná disciplína platí pre každého," povedala v súvislosti s diskusiou o svojich kompetenciách na poste kancelárky.
Predseda partnerskej CSU Edmund Stoiber sa netají názorom, že úspech veľkej koalície nezávisí ani tak od kancelárky Merkelovej ako od dobrej súhry celého kabinetu. "Kancelárka má prirodzene osobitnú váhu. Rozhodujúcim bude ale fakt, či táto vláda bude vystupovať ako jeden celok," povedal Stoiber na otázku nedeľníka Bild am Sonntag.
Vedúci politici CDU už naznačili, že rokovania budú tvrdé a vyhlásili, že sa budú riadiť volebnými cieľmi CDU. CDU nepodpíše "takú koaličnú dohodu, v ktorej si väčšina našich voličov nenájde naše ciele. Nespáchame politickú samovraždu," povedal hesenský premiér Roland Koch pre nemecký časopis Focus.
Sársky premiér Peter Müller nepredpokladá, že rokovania s SPD budú úspešné. "Naše ciele, o ktorých sme informovali už pred voľbami, zostávajú nezmenené: daňová reforma, reforma sociálnych poisťovacích systémov, deregulácia pracovného trhu, ďalšie zjednocovanie rodiny a povolania," povedal Müller pre nedeľník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.
Merkelová popiera, že by sa zväzok CDU/CSU bol dohodol na určitých stanoviskách už pred rokovaniami. Stoiber, ktorý sa má v novej vláde stať ministrom hospodárstva a technológie, pripomenul, že reformy musia ísť ruka v ruke so sociálnou spravodlivosťou.
Obaja potvrdili, že prvoradým cieľom novej vlády je odstraňovanie nezamestnanosti a ozdravenie štátneho rozpočtu. Merkelová pritom upozorňuje, že cesta k dosiahnutiu týchto cieľov bude tvrdá. Stoiber by chcel nemecké hospodárstvo ozdraviť do roku 2007.
Otvorenou zostáva v CDU problematika zvyšovania DPH z terajších 16 na 18 percent, ku ktorému malo prísť na začiatku roka 2006. Niektorí politici CDU si myslia, že vzhľadom na celkové ozdravenie štátneho rozpočtu je zvýšenie DPH nevyhnutnosťou, viacerí predstavitelia CDU podporujú zas tvrdé úsporné opatrenia v dotačnej politike, v otázke zvyšovania DPH sú ale menej radikálni.